ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Bojovat až do konce. Ani rakovina nezabránila triatlonistce v účasti na olympiádě

Velikost textu:

Rio de Janeiro – Na start včerejšího olympijského závodu v triatlonu se postavila žena, která se kromě konkurentek v závodním poli musí potýkat s mnohem vážnějším protivníkem. Fabienne St Louis jen před pár měsíci zjistila, že má vzácnou formu rakoviny. Ani vážná nemoc však reprezentantku Mauriciu neodradila od jejího startu v Riu. I když jsme nemocní, musíme bojovat až do konce, prohlásila v rozhovoru pro britskou stanici BBC.

Triatlonistka Mauriciu Fabienne St Louis
Triatlonistka Mauriciu Fabienne St Louis

Triatlon patří k fyzicky nejnáročnějším sportům, které se na olympiádě představily. Nejprve sportovci musí uplavat 1,5 kilometru v otevřeném moři, poté se vydají na 40kilometrový úsek na kole, svůj závod pak zakončují 10 kilometry běhu. Do tohoto závodu se včera pustila i mladá žena, která již několik měsíců bojuje s vzácnou formou rakoviny.

"Jsem tady, protože svůj sport miluju. Kvalifikovala jsem se sem a obětovala jsem tomu čtyři roky svého života," vysvětlila Fabienne St Louis, proč se rozhodla účastnit se olympijského závodu. Na olympiádu přitom osmadvacetiletá triatlonistka nejela poprvé. Svou premiéru si zažila v Londýně, kde tehdy skončila na 42. místě.

Triatlonový závod žen na olympiádě
Triatlonový závod žen na olympiádě

Aby mohla toto umístění na letošních Hrách vylepšit, věnovala cíli kvalifikovat se do Ria veškeré úsilí. Pro reprezentantku malého ostrovního státu v Indickém oceánu s celkovým počtem obyvatel, který je přibližně stejný, jako žije lidí v Praze, to vzhledem k nedostatku sponzorů a finančních prostředků nebyl snadný úkol. Přesto loni na trati v zimbabwském Troutbecku v rámci afrického triatlonového poháru získala stříbrnou medaili. A letos v únoru Fabienne St Louis závod na stejném místě dokonce vyhrála.

Paralýza tváře na tři měsíce

V té době již ale úspěšná sportovkyně tři měsíce věděla, že trpí rakovinou slinných žláz. "Když mi to lékaři oznámili, bylo to pro mě i mou rodinu šokující," vzpomíná Fabienne. "Musíme být ale silní," dodává zároveň optimisticky. Svou léčbu zahájila letos v dubnu. Od té doby absolvovala dvě operace, při kterých jí měl být nádor z oblasti ústní dutiny odstraněn.

Během druhého zákroku se však objevily komplikace a mladá žena trpěla tři měsíce obrnou lícního nervu. "Mohla jsem se usmívat jen jednou částí tváře. Celkem jsem se za to styděla, ale má rodina a přátelé mě podpořili," vypráví dnes.

Právě silnou podporu od svých nejbližších – trenéra či přítele – označuje sportovkyně za hlavní důvod, proč se jí podařilo obtížnou situaci zvládnout a nevzdat se. Svým příběhem chce inspirovat i ostatní. "I když jsme nemocní a máme problémy, musíme bojovat až do konce," sdělila své olympijské poselství.

Pád Fabienne St Louis při olympijském závodě
Pád Fabienne St Louis při olympijském závodě

Přestože i během včerejšího závodu chtěla Fabienne St Louis bojovat až do konce, kompletní triatlonovou trať v Riu nedokončila. Hned při úvodním nástupu do moře na brazilské pláži bolestivě upadla. Během plavání proto ztratila příliš času a do cyklistické části už nenastoupila.

Zdroj: BBC, ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.