ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

V sedle už jako batole, druhé zlato jako nejstarší Brit. Skelton slaví triumf s Big Starem

Velikost textu:

Rio de Janeiro – Je mu 58 let, jeho první olympijské hry byly ty v roce 1988 v Soulu a na dlouhé cestě za zlatou medailí do Ria překonal i zlomeninu krčního obratle a dvě operace kolena. Jezdec Nick Skelton navíc závodí s umělým kyčelním kloubem. Teď je z něj olympijský šampion. Vděčí za to mimo jiné svému koni. "Žádného takového, jako je Big Star, už mít nebudu," řekl.

Nick Skelton
Nick Skelton

Skelton vyhrál jako první Brit parkúr jednotlivců na olympijských hrách. V 58 letech je nejstarším britským olympionikem všech dob. Nejstaršího olympionika ale nepřekonal. Švéd Oscar Swahn získal v roce 1912 zlato ze střelby, když mu bylo 64 let.

Skelton se začal s jezdectvím oťukávat už jako osmnáctiměsíční batole na velšském horském poníkovi Oxovi, svůj první mezinárodní titul pak získal před jednačtyřiceti lety. Rio je už jeho sedmá olympiáda a zřejmě i poslední – se zlatou tečkou z arény Deodoro.

Big Starovi by v Tokiu 2020 bylo 17 let. "A já budu příliš starý," odpovídal Skelton na nesčetně dotazů, zda má v plánu skončit.

"Big Star je nicméně neuvěřitelný kůň. Jsem za něj moc rád. Svůj poslední závod vyhrál v roce 2013. Měl řadu zdravotních potíží a urazil dlouhou cestu, než se dal do pořádku," dodal.

Skeltonovi se na koni nejvíce líbí jeho koncentrace. "Vždy ví, o co jde a co je důležité," doplnil britský veterán, který získal zlato i před čtyřmi lety v Londýně za parkúr družstev.

"Když skončí Big Star, skončím i já," řekl Skelton. "Byl jsem ve sportu dlouho. Bylo to úžasné, jsem šťastný. Je neuvěřitelné, že jsem to dokázal. Emotivní záležitost," dodal jezdec, který se se svým předchozím koněm Arkem dostal v Aténách 2004 až do finále.

přehrát video
Záznam finále jezdectví - skoku
Zdroj: BBC, ČT sport, ČTK, Guardian

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.