ČTsport

ČTsport
neděle 19. srpna 2018 Ludvík

Jak se vyznáte v historii basketbalu na olympijských hrách?

Velikost textu:

Jak se vyznáte v historii basketbalu na olympijských hrách?

O olympijské cenné kovy se v basketbale bojovalo poprvé v Berlíně 1936, Američané ve finále hraném pod otevřeným nebem porazili rekordně nízkým výsledkem 19:8:

Spojené státy se radovaly z prvenství na 14 z 18 olympijských turnajů mužů. Vedle nich mají olympijské zlato ještě další tři země, není však mezi nimi:

Turnaj žen nezná od Montrealu 1976 jiné vítězky než USA nebo SSSR. Právě sovětský celek už jako Sjednocený tým vyhrál v Barceloně 1992 jediné finále (mimo Moskvy 1980), do kterého se Američanky vůbec neprobojovaly. Stříbro tehdy získala:

Právě v Barceloně 1992 se v mužském turnaji objevil tzv. Dream Team, složený z nejlepších amerických profesionálů. Ve hvězdné dvanáctce byl pouze jeden hráč, který v té době působil mimo NBA, a to:

Dream Team neměl v Barceloně rovnocenného soupeře, všechny protivníky přehrál v exhibičním tempu o více než 30 bodů. Nejtěsnějším výsledkem Američanů bylo finálové vítězství 117:85 nad:

Nejdelší sérii účastí na OH z evropských týmů drží v mužské kategorii celek, který v Riu hraje na olympiádě už posedmé za sebou a v prvních pěti případech nechyběl ani jednou v semifinále. Jedná se o:

Kromě Američanek přivezl z předchozích pěti olympijských turnajů žen vždy medaili také celek:

Nejlepším výsledkem československého basketbalu je 4. místo žen v Montrealu 1976. Muži se olympijských her účastnili celkem sedmkrát, nejlépe však byli pátí v:

Finále mužského turnaje v Mnichově 1972 USA - SSSR se do historie zapsalo svým skandálním závěrem. Sověti zvítězili 51:50 poté, co:

Tříbodová čára ve vzdálenosti 6,25 metru od koše se poprvé objevila na olympijských hrách v roce:


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.