ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Čtyřkajak, oštěpaři nebo pětibojaři. Češi jdou do dalšího boje o medaile

Velikost textu:

Rio de Janeiro - Před čtyřmi lety v Londýně přinesl poslední olympijský víkend české výpravě dvě zlaté medaile a v Riu de Janeiro by se to mohlo opakovat. V sobotním programu bude ve hře jeden z tehdejších hrdinů, moderní pětibojař David Svoboda, dalšími dvěma ostře sledovanými závody s českou účastí pak budou finále kategorie K4 rychlostních kanoistů a noční závěr soutěže oštěpařů. První boje o medaile se odehrají na divácky atraktivní trati horských kol i s českou účastí Kateřiny Nash. Přímé přenosy odvysílají programy ČT2, ČT sport a exkluzivní streamy na našem olympijském webovém speciálu.

Čtyřkajak ve složení Havel, Trefil, Dostál, Štěrba
Čtyřkajak ve složení Havel, Trefil, Dostál, Štěrba

Davidu Svobodovi úvodní šerm nevyšel tak jako v Londýně, kde ho vyhrál. V dalších disciplínách bude útočit ze sedmého místa, ale bodová ztráta na medailová místa je minimální. Jen vedoucí Rus Alexandr Lesun, stříbrný z letošního mistrovství světa, svým soupeřům hned na úvod hodně utekl. Do hry o medaile by mohl promluvit i druhý Čech, mistr Evropy Jan Kuf, který drží po šermu třináctou pozici. Nový král moderního pětiboje bude korunován těsně před sobotní půlnocí.

Moderní pětibojař David Svoboda
Moderní pětibojař David Svoboda

Oštěpař Vítězslav Veselý byl v Londýně čtvrtý, ale dodatečně by měl dostat bronz po diskvalifikaci dopingového hříšníka Oleksandra Pjatnycji z Ukrajiny. Teď by k němu rád přidal další medaili už bez čtyřletého odkladu. Letos však nemá tak oslnivou sezonu jako například v roce 2013, kdy získal titul mistra světa. Z dvanáctky finalistů má šest oštěpařů na kontě lepší výkon, o místo lépe je na tom Jakub Vadlejch. Do finále se dostal i třetí Čech Petr Frydrych, který navzdory nepovedené sezoně hodil v kvalifikaci ze všech Čechů nejdál. Přes 90 metrů se v této sezoně dokázal dostat jen Němec Thomas Röhler.

přehrát video
Veselý: Je to "Železňákovo" ovoce, že jsme ve finále všichni

Český čtyřkajak se od bronzu v Londýně ještě nikdy nevracel z velké akce bez medaile a v roce 2014 na MS v Moskvě stanul na nejvyšším stupni. Čtveřice Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba v pátek suverénně vyhrála rozjížďku, vyhnula se semifinále a mohla tak šetřit síly na sobotní boj o medaile. To přišlo vhod hlavně Havlovi, kterého trápily žaludeční potíže a jeho start byl ještě ve čtvrtek večer nejistý. Ve finále jsou i deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, kteří byli v Londýně pátí.

Vybraný sobotní program:

12:00, golf žen (Spilková), živě na ČT 2 a loh7
14:22, rychlostní kanoistika mužů - C2 1000 m (Dvořák, Radoň), živě na ČT sport a loh1
15:12, rychlostní kanoistika mužů - K4 1000 m (Dostál, Havel, Štěrba, Trefil), živě na ČT sport a loh1
16:00, triatlon žen (Frintová), živě na ČT 2 a loh1
17:05, moderní pětiboj mužů - plavání (Kuf, Svoboda), živě na ČT sport a loh3
17:30, horská kola žen (Nash), živě na loh5
20:30, moderní pětiboj - parkur (Kuf, Svoboda), živě na ČT spot a loh6
20:30, finále basketbalu žen USA - Španělsko, živě na loh5
20:30, finále házené žen Francie - Rusko
22:30, finále fotbalu mužů Brazílie - Německo, živě na ČT 2 a loh4
22:50, finále vodního póla mužů Chorvatsko - Srbsko, živě na loh1
23:00, moderní pětiboj - běh a střelba (Kuf, Svoboda), živě na ČT sport a loh6
1:55, finále oštěpu mužů (Frydrych, Vadlejch, Veselý), živě samostatně na loh4, přenos z atletiky na ČT sport a loh1
2:15, finále žen na 800 m, živě na ČT sport a loh1
3:00 a 3:35, finále štafet 4 x 400 m žen a mužů, živě na ČT sport a loh1
3:15, finále volejbalu žen, Čína - Srbsko, živě na ČT 2

Kateřina Nash
Kateřina Nash

Do olympijských bojů vstoupí cyklistka Kateřina Nash, která se představí již na svých pátých Hrách. Mezi bikerkami není bez šance, na letošním mistrovství světa v Novém Městě na Moravě skončila sedmá. Z Londýna bude obhajovat čtrnácté místo. 

Závěrečný den mají před sebou golfistky, tedy i Češka Klára Spilková. Té se golfový turnaj v Riu příliš nedaří, naději na dobrý sobotní výsledek však slibuje zatím nejlepší páteční kolo v paru, které jí zajistilo dělené 47. místo.

přehrát video
Finiš závodu na 10 000 m mužů

Atletický ovál uvítá předposlední soutěžní den. Britský vytrvalec Mo Farah se pokusí zopakovat olympijské double. Desítku v Riu vyhrál i s pádem, na poloviční trati bude bojovat hlavně s trojicí Etiopanů, z nichž Dejen Gebremeskel ho nejvíc proháněl už v Londýně a i v této sezoně má na kontě čas pod 13 minut. Překvapivě nemá ve finále zastoupení tradiční běžecká velmoc Keňa. Očekávaná finále budou i na kratších tratích, ženy na 800 metrů a muži na patnáctistovce. Celý atletický program zakončí štafety na 4 x 400 metrů v obou podáních.

Slavící Brazilci
Slavící Brazilci

Brazilským fotbalistům zbývá udělat poslední krok ke zlatu, které na olympiádě ještě nikdy nezískali. Dvanáct gólů v síti soupeřů a ani jeden inkasovaný v posledních třech zápasech jen utvrdilo jejich příznivce v přesvědčení, že v sobotu na Maracaná bude co slavit. Velkým favoritem však byli "Kanárci" i v Londýně, přesto ve finále, už tehdy i s Neymarem, prohráli s Mexikem. Teď jim stojí v cestě Německo, které se loni na ME do 21 let v Praze jen těsně kvalifikovalo na úkor českých mladíků. V Riu ale Němci nastříleli 21 gólů a útočně chtějí hrát i ve finále.

Slavící srbský vodní pólista Filip Filipovič
Slavící srbský vodní pólista Filip Filipovič

Druhý vypjatý finálový souboj míčových sportů uvidí i aréna vodních pólistů, kde se proti sobě postaví Chorvati a Srbové. Závěrečné souboje čeká i ženský turnaj v házené, s finále Francie - Rusko, a v basketbalu, kde se proti sobě postaví USA a Španělsko. Poslední bitvou předposledního dne olympijských her v Riu pak bude souboj o ženský volejbalový trůn, na který si brousí zuby Číňanky a Srbky.


   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.