ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Finiš až ze dna sil. Slovák Tóth si došel pro zlato na 50 km

Velikost textu:
aktualizováno 19. 8. 2016 18:33

Rio de Janeiro - Po zisku světového titulu ovládl slovenský chodec Matěj Tóth i olympijský závod na 50 km. Prokázal přitom nejvíce sil ze všech, když o titul zabojoval krátce před posledním kolem tratě. Tehdy předběhl do té doby vedoucího závodníka a obhájce stříbrné medaile, Australana Jareda Tallenta. Bronz nakonec bere Japonec Hirooki Arai, jenž byl v cíli prvně diskvalifikován, ovšem po odvolání se na třetí místo vrátil.

Euforie Matěje Tótha po vítězství v chodeckém závodě
Euforie Matěje Tótha po vítězství v chodeckém závodě

Oba nejlepší vytrvalci současnosti si tak zopakovali umístění z loňského světového šampionátu v Pekingu: Slovák Tóth jako vítěz, stínovaný Australanem Tallentem. Tóth se v úspěšnosti na olympijských hrách posunul mezi nejúspěšnější chodce historie.

Ještě čtyři kilometry před koncem přitom Slovák ztrácel zhruba 17 sekund na Tallenta, na rozdíl od Australana ale ze sebe vydoloval poslední zbytky sil a dokonce v cíli svému soupeři nadělil několik sekund navíc. Třiatřicetiletý Tóth zvítězil v druhém nejlepším čase letošního roku 3:40:58.

Úřadující mistr světa Tóth zvítězil před Jaredem Tallentem z Austrálie a postaral se o první cenný kov z atletických soutěží pod pěti kruhy v samostatné slovenské historii. V Riu napodobil vodní slalomáře Ladislava a Petera Škantárovy, kteří triumfovali na deblkanoi.

Třetí došel do cíle Japonec Hirooki Arai, toho ale rozhodčí po protestu kanadské výpravy dodatečně diskvalifikovali a na bronzovou pozici se posunul Kanaďan Evan Dunfee. Jablkem sváru byl incident v posledním okruhu: Dunfee v něm dostal od soupeře, který nasadil k trháku, ránu do zad a ta ho zcela rozhodila z rytmu. Jenže Arai následně uspěl s odvoláním a výsledky se měnily znovu.

Matěj Tóth v olympijském závodě na 50 km
Matěj Tóth v olympijském závodě na 50 km

Gdula nad vyřazením ze závodu kroutil hlavou

V závodě se také představil jediný českých mužský zástupce v olympijské chůzi Lukáš Gdula. I on musel kvůli nedovolené technice předčasně skončit, svých pochybení si ale nebyl vědom. "Musím to zkonzultovat s trenérem, co na to řekne. Přišlo mi, že jsem šel víceméně normálně, jak chodím, a problémy nemívám. Na závodech u nás ani ve světě," divil se Gdula.

Na náročné trati za vysokých teplot si držel vlastní tempo, ale po chvíli měl žaludeční potíže. "Musel jsem si odskočit, ale to na to velký vliv nemělo, pak jsem se vrátil zpátky do tempa," uvedl český chodec.

Tóth je druhým slovenským olympijským vítězem v Riu. Napodobil vodní slalomáře Ladislava a Petera Škantárovy, kteří triumfovali na deblkanoi.

přehrát video
Tóth vyhrál chodecký maraton a Slovensko má v Riu druhé zlato

Muži, 50 km chůze

1. Tóth (SR) 3:40:58, 2. Tallent (Austr.) 3:41:16, 3. Arai (Jap.) 3:41:24, 4. Dunfee (Kan.) 3:41:38, 5. Jü Wej (Čína) 3:43:00, 6. Heffernan (Irsko) 3:43:55, 7. Haukenes (Nor.) 3:46:33, 8. Diniz (Fr.) 3:46:43, ...L. Gdula (ČR) - diskvalifikován.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.