EP Benátky nad Jizerou

USA nebudou ve finále volejbalistek. Boj o zlato vydřelo Srbsko a Čína

Rio de Janeiro – Pět setů, dramatický tie-break a úspěch, kterého jejich země nikdy pod pěti kruhy nedosáhla. Srbské volejbalistky mají po semifinálové výhře nad Spojenými státy co slavit a zahrají si olympijský triumf. Jejich soupeřkami ve finále bude Čína, která vyhrála nad Nizozemkami 3:1, avšak po výjimečně napínavé bitvě v každém setu.

Srbské volejbalistky
zdroj: Reuters autor: Yves Herman

Američanky, které před čtyřmi lety v Londýně dosáhly na stříbro, vyhrály první set 25:20. Získaly tak sice vedení, naopak ovšem ztratily svou hvězdu Foluke Akinradewovou, jež si poranila koleno. To se posléze ukázalo jako závažnější. Srbky totiž otočily průběh hry a po setech 25:17 a 25:21 už vedly.

Američanky poté sice dokázaly čtvrtou sadu vyhrát 25:16 a srovnat stav, avšak v tie-breaku pátého setu tahaly za kratší konec. Po více než dvě hodiny dlouhé přetahované vyhrály Srbky závěr 15:13 a dosáhly velkého úspěchu. Pro jejich soupeřky, které působily na turnaji sebevědomě a suverénně postupovaly, naopak Rio končí těžkou porážkou.

I když výsledek druhého klání na první pohled naznačuje jasnější průběh, Čína s Nizozemskem sehrála naprosto vyrovnané utkání. Každý set nabídl napínavé drama až do konce - svědčí o tom poměry 27:25, 23:25. 29:27 a 25:23 z pohledu Číny. V asijském týmu řádila hlavně smečařka Ču Tching, autorka 33 bodů. Zápas tak patřil k tomu nejlepšímu, co ženský volejbal na Hrách v Riu nabídl.