ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Kyrgyzský vzpěrač a moldavský kanoista nejspíš kvůli dopingu přijdou o medaile

Velikost textu:
aktualizováno 18. 8. 2016 21:44

Rio de Janeiro – Ani Hry v Riu už nejsou "čisté". Prvním odhaleným dopingovým hříšníkem brazilské olympiády je vzpěrač Izzat Artykov z Kyrgyzstánu, bronzový medailista v kategorii do 69 kg, který byl pozitivně testován na strychnin a následně diskvalifikován. Dopingovou kontrolou ještě před soutěží neprošel také moldavský kanoista Serghei Tarnovschi, bronzový medailista ze závodu na 1000 m, ve kterém byl Martin Fuksa šestý.

Izzat Artykov se musí s medailí rozloučit
Izzat Artykov se musí s medailí rozloučit

Dvaadvacetiletý kyrgyzský vzpěrač Izzat Artykov přijde o svou premiérovou medaili pod pěti kruhy, byla mu odebrána i akreditace a byl okamžitě vyloučen z olympiády. O dalším trestu pro něj rozhodne Mezinárodní vzpěračská federace a bronz by měl nově získat Óscar Figueroa z Kolumbie, který skončil před týdnem ve středu ve dvojboji s výkonem 338 kilogramů o pouhý kilogram za Artykovem.

Generální sekretář Mezinárodní kanoistické federace (ICF) Simon Toulson agentuře Reuters řekl, že kontrola u moldavského kanoisty Tarnovschiho vykázala "atypický nález". ICF proto devatenáctiletému ukrajinskému rodákovi zastavila činnost. O osudu jeho medaile se rozhodne při slyšení před Mezinárodním olympijským výborem, k němuž by mělo dojít co nejdříve.

Pokud Tarnovschi podle očekávání o medaili přijde, získá ji původně čtvrtý Rus Ilja Štokalov. Fuksa by se měl posunout na pátou pozici.

Tarnovschi se měl v Riu ještě představit na kilometru v deblkanoi společně se starším bratrem Olegem, kde měli patřit k soupeřům české posádky Jaroslav Radoň, Filip Dvořák.

Moldavský kanoista Serghei Tarnovschi s bronzem ze závodu na 1000 metrů, který mu kvůli dopingu nejspíš bude odebrán
Moldavský kanoista Serghei Tarnovschi s bronzem ze závodu na 1000 metrů, který mu kvůli dopingu nejspíš bude odebrán

Vzpěrače doping láká

Artykov je třetím vzpěračem, který opouští Rio kvůli pozitivnímu dopingovému testu. Před ním to byli bratři Tomasz a Adrian Zieliňští z Polska, kteří měli v těle anabolický steroid nandrolon. Ti měli soutěžit ve váze do 94 kg, na rozdíl od Artykova se startu ani nedočkali.

Tomasz Zieliňski neprošel dopingovou kontrolou v Riu, olympijský vítěz z Londýna v kategorii do 85 kg Adrian Zieliňski měl pozitivní test už z Polska před začátkem Her, což v době jejich konání oznámila národní antidopingová komise.

Vzpírání má s dopingem dlouhodobě potíže. Po zpětných kontrolách vzorků z Her v Pekingu 2008 a Londýně 2012 mají vzpěrači na kontě už 31 pozitivních testů. V červnu Mezinárodní vzpěračská federace za tři a více pozitivních dopingových testů z nových analýz vzorků potrestala Rusko, Bělorusko a Kazachstán plošným zákazem startu v Riu. Zatímco Rusku kvůli státem organizovanému dopingu i po odvolání ke sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS zůstal trest v platnosti (stejně jako ruským atletům), siláci z Běloruska a Kazachstánu se v Brazílii představili. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.