ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Pětibojaři si zašermují s předstihem. Pro mě to může být výhoda, věří Svoboda

Velikost textu:

Rio de Janeiro - Olympijský vítěz z Londýna David Svoboda i čerstvý mistr Evropy Jan Kuf patří k favoritům moderního pětiboje na Hrách v Riu. V soutěži žen se představí Barbora Kodedová a všechny čeká netradičně rozložený závod. Šermířská část proběhne už ve čtvrtek. Zbylé disciplíny a bonusová část šermu čeká ženy v pátek, muže až v sobotu.

Česká pětibojařská výprava před odletem do Ria
Česká pětibojařská výprava před odletem do Ria

Pětiboj býval rozložen do pěti dnů, pak se závodilo dva dny, ale už dlouho je soutěž natěsnaná do jednoho dne. Na olympiádě v Riu se ale hlavní a důležitější část šermu uskuteční s předstihem a zbylý závod večer během zhruba šesti a půl hodiny.

"Trochu to je krok zpátky, trvalo šedesát sedmdesát let, než se to z pěti dnů srazilo do jednoho dne, což mi přišlo dobré," řekl na jednu stranu Svoboda, ale rychle s úsměvem dodal: "Jsem tady jeden z těch starších, tak den volna uvítám."

 • Moderní pětibojař David Svoboda
  Moderní pětibojař David Svoboda autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK
 • Moderní pětibojař Jan Kuf
  Moderní pětibojař Jan Kuf autor: Doležal Michal, zdroj: ČTK

Oddělení šermu v Riu je způsobeno tlakem televizních společností, aby se závod dal vysílat co nejvíce uceleně. Plavání se koná v Deodoru a 400 metrů od něj pak na stadionu, kde se hrálo ragby, se uskuteční na jednom místě bonusová část šermu, parkur i závěrečná kombinovaná disciplína spojující střelbu s během.

"Vůči divákům a médiím je fér, že to je na jednom místě. Pro závodníky to bude jiné vzhledem ke koncentraci, tu musí rozložit na dva dny, ale můžou jít do šermířské části naplno a to je z jejich pohledu výhoda," řekl reprezentační trenér Jakub Kučera.

I Svoboda věří, že mu den volna v závodě pomůže. "Moje pojetí šermu je energeticky náročné, protože když udělám třicet fleší naplno, nohy jsou trochu odvařené a pak plavecký výkon a další disciplíny jsou trochu ovlivněny. Slibuju si od toho, že budu moct bez zábran poslat šerm od začátku až do konce, odpočinout si a doplnit energii a o den později začít znovu," představoval si.

přehrát video
Moderní pětibojař Svoboda: Zkusím to naplno a uvidíme, co z toho bude

Dobrým šermem vstříc medaili, plánuje Svoboda

Úvodní šerm bude pro závod hodně důležitý, v něm můžou pětibojaři získat v této disciplíně hlavní penzum bodů. "Bonusové kolo je spíš pro prezentaci závodníků, tam už se velké bodové rozdíly neudělají," doplnil Kučera. Bonusové kolo se navíc uskuteční venku a pro každého nebudou zcela rovné podmínky. "Spíš je to pro diváky, já to považuju za zbytečnost," říká Svoboda.

Právě šermem se Svoboda odrazil v Londýně ke zlatu. I v Riu doufá, že zašermuje dobře. A to s ohledem na to, že se v přípravě potýkal s problémem s levým kolenem. "Bylo by hezké udělat si velký náskok hned na začátku, protože po zdravotních komplikacích ten běh nebude asi úplně nejsilnější stránka. I když si myslím, že to nebude tak špatný, pokud koleno z ničeho nic nepovolí v zatáčkách," konstatoval Svoboda.

Ač měl omezenou přípravu, měl by patřit k nejlepším. "Museli jsme v přípravě improvizovat a dá se těžko odhadovat, co v závodě předvede. Ale pořád platí, že je to jeden z těch, kteří by někde nahoře mohli a měli být," řekl Kučera.

Jan Kuf
Jan Kuf

Kuf by chtěl poprvé porazit Svobodu

Vysoko může být i Kuf, nedávný mistr Evropy, který je na prvních Hrách. "Pocity jsou skvělý. Je to moje první olympiáda, jsem ze všeho nadšený," řekl a doufal v co nejlepší výsledek. Třeba, že poprvé v soutěži porazí právě Svobodu.

Mezi další adepty na cenné kovy patří například letošní mistr světa Francouz Valentin Belaud či Rus Alexandr Lesun, James Cooke z Británie letos vyhrál dva závody světového poháru, uspět můžou čínští pětibojaři či Maďar Ádám Marosi.

Mezi ženami jsou za favoritky považovány Němka Lena Schonebornová, Laura Asadauskaiteová z Litvy, Sarolta Kovácsová z Maďarska, Britka Samantha Murrayová či domácí Yane Marcia Marquesová, která měla tu čest a nesla při zahájení olympijských her brazilskou vlajku.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.