ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Dostálův trenér Leština tuší, že ho bude pořádně bolet hlava

Velikost textu:
aktualizováno 16. 8. 2016 19:11

Rio de Janeiro – Trenér rychlostních kanoistů Karel Leština má se svým svěřencem, kajakářem Josefem Dostálem rituál, při němž si po úspěchu ťukají hlavami jako berani. Po olympijských hrách ho tedy zřejmě bude hodně bolet hlava, přiznal. A podepsat by se na tom mohla i oslava stříbrné medaile.

Trenér kanoistů Karel Leština
Trenér kanoistů Karel Leština

"Dneska mě to celkem bolí a asi mě ještě bude bolet," usmál se Leština. Podobné to prý bylo i po olympiádě v Londýně, kde zapíjeli bronzovou medaili ze čtyřkajaku. "Večer jsme si dávali hlavičky. A pak druhý den jsme nevěděli, z čeho to je, jestli z toho piva, nebo že jsme si spolu ťukali jako berani," vyprávěl s úsměvem.

Ještě ráno před závodem tak uvolněný nebyl. Vzbudil se prý kolem čtvrté. "Se mnou to od rána víc cloumalo. Pak už byl i Pepík (Dostál) trochu nervózní," všiml si. "Šel jsem se s ním ráno rozjet na vodu, a jak už přestane mluvit, tak už se dostává do transu a závodního tempa a ničím se nerozptyluje," popsal předzávodní stavy svěřence.

Pepa se dokáže kousnout

Po finále měl pro Dostála už pouze slova chvály. "Bylo to fantastický. Škoda toho Španěla v konci, asi se svezl na vlně," zalitoval, že zlatou medaili Dostálovi vyfoukl skvěle finišující Marcus Walz. "Pepa má přes 110 kilo, to je vlna jako od parníku. To jedeš 600 metrů s tříčtvrtečním úsilím než ostatní a máš pak na takový závěr," vysvětlil. "Vystřelil a Pepa už se stačil jenom kouknout, ale nebylo v jeho silách s tím moc udělat," konstatoval.

přehrát video
Leština: Všichni měli stejné podmínky

Ocenil, jak se Dostál dokázal vydat ze všech sil. "On je velkej a laktátu vyprodukuje víc než ostatní, takže se pak dokáže i hodně kousnout. Občas i zvrací, dnes se taky kousl, co to šlo. To k tomu patří. Když člověk dokáže jít za tu hranu, pak dokáže i jezdit takovéhle výsledky," soudil kouč. "Je největší, nejtěžší a je jeden z těch nejrychlejších. Takových velkých kajakářů moc není. Myslím, že je to výhoda," podotkl.

Dostálovo stříbro může nakopnout čtyřkajak

Dostál tudíž ale i déle regeneruje, což byl možná problém v semifinále, které se mu jen hodinu po rozjížďce moc nelíbilo. "Na mistrovství světa to tak nikdy nebývá. Navíc tady už v rozjížďce byli kvalitní soupeři," uvedl Leština. "Takže on nestačí zregenerovat, dostat se zpátky do pohody," řekl.

Úspěch podle kouče nakopne k dalšímu medailovému závodu čtyřkajak. "Z Pepy spadly nervy, teď může klukům o to víc pomoct, vydat se ještě jednou stejně jako v singlu. Kluci budou taky rádi, že tam mají takového koně, který zajede medaili na olympiádě. I pro ně by to měla být vzpruha, že tam mají takového člověka," věřil v další úspěch trenér.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.