ČTsport

ČTsport
sobota 21. července 2018 Vítězslav

Třeba někoho chytnou dopovat a bude z toho bronz, smál se Kudlička

Velikost textu:

Rio de Janeiro – Tyčkař Jan Kudlička sice nepatřil k nejžhavějším českým nadějím na olympijskou medaili, přesto k ní měl nakonec až překvapivě blízko. Český rekordman obsadil výkonem 575 centimetrů dělené čtvrté místo. "Myslím, že jsem ostudu neudělal. Jel jsem sem s hodně vysokým umístěním ve světových tabulkách a ještě jsem ho trochu vylepšil. Předvedl jsem maximum, co jsem asi mohl. Byl jsem dobře připravený, ale byli lepší," řekl Kudlička. 

Jan Kudlička si z Ria odváží 4. místo
Jan Kudlička si z Ria odváží 4. místo

Ze svého výkonu měl celkově hodně dobrý dojem. Skákal bez nervů a cítil se dobře. "Za mě super, byl jsem skvěle připravený. A co dodat? Jsem čtvrtej, tak jsem prostě čtvrtej. Škoda. Třeba někoho chytnou," vtipkoval o možné změně výsledků kvůli dopingu. Napoprvé skočil tři postupné výšky a neuspěl až na 585 cm, čímž by vylepšil o dva centimetry vlastní národní rekord. V taktické bitvě pak dvakrát nepřekonal ani 593 cm a o místo těsně pod stupni vítězů se podělil s Polákem Piotrem Lisekem.

"Může se stát cokoliv, ale musím být realista," říkal si Kudlička při pohledu na soupeře. "Věděl jsem, jak kluci skákali během sezony přes 590 a byla velká pravděpodobnost, že když jsou pak dobré podmínky, které tentokrát panovaly, že to skočí. A skočili," řekl bronzový medailista z ME v Curychu 2014.

První pokus na 585 cm, čímž by o dva centimetry vylepšil vlastní český rekord z letošní Pražské tyčky, nezvládl. Pak musel kvůli úspěšným pokusům soupeřů riskovat na 593 cm a neuspěl. "Tolik jsem na stojanech nikdy neměl. Ale já věděl, že kdyby se mi povedl udělat relativně technický skok na té tyči, na které jsem skočil rekord, tak bych to mohl skočit. Ale neskočil. Já chtěl postupně, nejdřív 585, rozsvítilo by se mi tam NR (národní rekord) a pak bych šel dál. Ale nešlo to udělat jinak," řekl.

Byl rád, že nejtvrdší tyč, co měl na stadionu, vydržela a nepraskla. Na ME v Amsterdamu ji totiž při vytahování z obalu porušil v úchytu. "Trenér zapracoval, slepil ji a já ji omotal. Vydržela. Zaplaťpánbůh za to," oddechl si Kudlička.

přehrát video
Nejlepší pokus "bramborového" tyčkaře Kudličky

Nečekaně zvítězil Brazilec Thiago Braz da Silva skvělým výkonem 603 cm před světovým rekordmanem Renaudem Lavilleniem z Francie. Před Kudličku a Poláka Piotra Liseka se dostal ještě Američan Sam Kendricks.

Kudličku však v Riu zklamalo publikum. Brazilci stejně jako na jiných sportech při pokusech protivníka domácího sportovce bučeli. V tomto případě na obhájce zlata Francouze Renauda Lavillenieho. "To mi přijde ubohé a do sportu to nepatří. Zachovali se nesportovně," řekl Kudlička. "Tohle kdyby se stalo v Česku, tak bych se za české fanoušky styděl."

Den po triumfu sprintera Usaina Bolta se hlediště Olympijského stadionu zaplnilo jen z třetiny. S předchozími Hrami se Rio nedá srovnat. "Ale nejsme tu kvůli nasávání atmosféry, ale proto, abychom závodili. Pravdou je, že se závodí mnohem líp, když jsou diváci na jedné vlně," řekl Kudlička. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.