ČTsport

ČTsport
středa 20. června 2018 Květa

Weversová je nejstarší olympijskou vítězkou na kladině od dob Bosákové

Velikost textu:
aktualizováno 16. 8. 2016 00:07

Rio de Janeiro - Sanne Weversová se ve čtyřiadvaceti letech stala nejstarší olympijskou vítězkou na kladině od Evy Bosákové, která v roce 1960 v Římě triumfovala jako osmadvacetiletá. Pro Nizozemsko získala druhou ženskou gymnastickou medaili, od té první uplynulo už 88 let. Využila velké chyby favorizované Američanky Simone Bilesové, která ale nelituje toho, že má místo očekávaného čtvrtého zlata jen bronz.

Sanne Weversová na olympijské kladině
Sanne Weversová na olympijské kladině

Bilesová je první gymnastkou od Her 1988 v Soulu, která na jedné olympiádě získala alespoň čtyři medaile. Byla ráda za medaili, s výkonem nebyla spokojena.

"Jenom se saltem vpřed, zbytek sestavy byl poměrně dobrý," řekla. Nedokázala vysvětlit, co se v kritický okamžik stalo. "Ani jsem nevěděla, že mi sklouzlo chodidlo, dokud jsem nebyla dole a oni to neopakovali," dodala Bilesová.

Weversová, která nastupovala těsně po Bilesové, po chybě Američanky změnila taktiku. Naplánovanou obtížnost snížila ze 7,0 na 6,6 bodu, přesto ji měla nejvyšší ze všech.

"Šla jsem do toho naplno, ale také s myšlenkou, že se budu soustředit i na provedení, nejenom na obtížnost," řekla Nizozemka. Když docvičila, byla nadšená. "Řekla bych, že kladina je nejtěžší nářadí. Bylo to tak nervydrásající. Mentálně je opravdu obtížné předvést takovou sestavu. Byl to můj životní výkon a osobní rekord," jásala Weversová.

přehrát video
Záznam sportovní gymnastiky: kruhy (M), přeskok (M), kladina (Ž)

Věděla, že její největší konkurentkou v boji o titul bude po zaváhání Bilesové jiná Američanka Lauren Hernandezová. "Mohla mě porazit. Věděla jsem, že moje obtížnost je vyšší, takže mám dobrou šanci. Ale mohlo se stát cokoliv," líčila.

Šestnáctiletá Hernadezová si ještě před rokem nemyslela, že by mohla právě na kladině získat medaili. "Moje trenérka do mě vkládala velká očekávání. Myslím, že to ve mně viděla, ale já sama ne. Opravdu jsem si myslela, že v prostných a na bradlech jsem silnější," řekla Američanka.

Dříve mívala při závodech pocit, že se na kladinu ani nepostaví, jak byla nervózní. V dnešním finále zachovala chladnou hlavu. "Mám pocit, že jsem udělala, co jsem chtěla. Přesně, jak jsme to trénovali. Osobně na své sestavě ničeho nelituji," dodala.

Eva Bosáková (19311991) byla česká sportovní gymnastka, olympijská vítězka a trojnásobná mistryně světa. Na olympiádě získala první cenný kov v roce 1952 v Helsinkách, kde bralo československé družstvo bronz. Za čtyři roky v Melbourne vybojovala stříbro na kladině a v roce 1960 v Římě byla členkou stříbrného družstva a na kladině získala dokonce zlato. V té době jí bylo 28 let, tedy o čtyři víc než Sanne Weversové, když na kladině triumfovala v Riu.

Zdroj: ČT sport, ČTK, Wikipedie

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.