ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Za nepodání ruky musí judista Šahábí předčasně domů

Velikost textu:

Rio de Janeiro - Kontroverzní případ z olympijského juda má nakonec tvrdé důsledky. Egyptský judista Islám Šahábí dostal trest za nesportovní chování a musel z Ria ihned odjet domů. Po prohraném zápase totiž odmítl podat ruku izraelskému přemožiteli Orimu Sassonovi. Dvaatřicetiletý judista dostal podle Mezinárodního olympijského výboru (MOV) přísnou důtku. 

Judista Islám Šahábí
Judista Islám Šahábí

Pozdější bronzový medailista v kategorii nad 100 kg Sasson porazil Šahábího ještě před časovým limitem. Když poté Izraelec natáhl k poraženému soupeři ruku, Egypťan zakroutil hlavou a poodstoupil. Rozhodčí ho zavolal zpět na tatami, aby se přemožiteli uklonil, na což Šahábí reagoval krátkým pokývnutím.

Mezinárodní judistická federace se případem nezabývala, neboť podání ruky není na rozdíl od úklony povinné, MOV ale s Šahábím zahájil disciplinární řízení. "Jeho chování bylo v rozporu s fair play a duchem přátelství, který je součástí olympijských hodnot," uvedl MOV a dodal, že Egyptský olympijský výbor judistův čin odsoudil a poslal ho domů. 

Egyptský judista Islám Šahábí (vlevo) a Izraelec Or Sasson
Egyptský judista Islám Šahábí (vlevo) a Izraelec Or Sasson

"Podání ruky není povinnost, aspoň podle pravidel juda. Dělají to přátelé, ale on není můj přítel," řekl Šahábí po utkání.

Judistická federace ještě před vynesením trestu uvedla, že vzhledem k napětí mezi arabskými zeměmi a židovským státem je pozitivní, že se duel vůbec uskutečnil. Šahábí se totiž hlásí k ultrakonzervativnímu směru islámu zvaného salafismus a v Egyptě byl z některých radikálních kruhů vyzýván, aby k zápasu ani nenastoupil. 

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.