ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Fuksa ovládl semifinále a pojede o medaile, do finále se dostal i Dostál

Velikost textu:
aktualizováno 15. 8. 2016 17:42

Rio de Janeiro – Co se mu nepovedlo v rozjížďce, to dokázal v semifinále. Kanoista Martin Fuksa druhé představení na kilometrové trati během pár desítek minut ovládl a zajistil si účast v nedělním boji o medaile. Finále pojede i kajakář Josef Dostal, jenž nenavázal na triumf z rozjížďky, ovšem i čtvrté místo v semifinále na stejné distanci na postup stačilo.

Martin Fuksa
Martin Fuksa

Třiadvacetiletý člen pražské Dukly startuje na olympijských hrách poprvé, na start se však postavil jako stříbrný medailista ze světových šampionátů v předešlých dvou letech.

"Hrozně jsem se na start těšil. Nebyl jsem nervózní, jak jsem čekal. Jsem strašně v pohodě. Snad přijde větší nervozita před finále, protože pak je lepší soustředění na závod. Jsem rád, že jsem v prvním olympijském finále v životě," řekl Fuksa po semifinále.

V rozjížďce měl Fuksa drobné technické problémy. Na přední noze má smirkový papír, který se mu po 250 metrech utrhl. "Takže se mi smekla noha. Bylo to nepříjemné, nemohl jsem jet to svoje a lehce jsem se trápil. Rozhodně se na to nevymlouvám," řekl, ale bral problém s nadhledem. "Krásně jsem se rozjel na semifinále, soupeře jsem si hlídal a moc se těším na finále," řekl.

přehrát video
Fuksa i Dostál postoupili do finále

Dostál se bál o účast ve finále

To Josef Dostál svoji rozjížďku opanoval. Do závodu sice nastoupil pozvolna a na metě 250 metrů byl až pátý. "Říkal jsem si, že to je jen rozjížďka a že nebudu muse jet naplno, když tam jsou slabší soupeři. Ale pak jsem si uvědomil, že je nás tu jenom pár a je to olympiáda. Všichni jedou krev, někdo vypadne a pojede domů. Tak jsem se sebral a zrychlil. Naštěstí z toho bylo první místo," oddechl si, když proťal cílovou čáru jako první.

Člen bronzového čtyřkajaku z olympiády v Londýně, který se na kilometru stal v roce 2014 mistrem světa a na loňském šampionátu byl druhý, však nemohl postoupit přímo do finále a za hodinu a půl nastoupil do semifinále.

V jeho průběhu se držel mezi postupující čtveřicí a v kontaktu s druhým Maxem Hoffem z Německa a Slovákem Peterem Gellem. Nejrychlejší Rus Roman Anoškin soupeřům ujel o více než sekundu. "Poslední padesátku jsem si to hlídal. A kdybych v závěru přidal, tak bych se na druhého dotáhl, ale čtvrté místo žádná ostuda není, třeba budu mít ve finále o to lepší dráhu," řekl Dostál.

Po první čtvrtině semifinále měl kandidát na medailové příčky černé myšlenky. "Dost to bolelo, ale na olympiádě to asi bolet má, a kolem 250 jsem si říkal: Ty bláho, to je asi...," naznačil, že ho napadlo, že nemusí do finále postoupit. "Fakt, měl jsem dost trudné myšlenky. Říkal jsem si: Teď, nebo nikdy."

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.