ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

Akvabely nebudou závodit v zelené vodě, mohou se těšit na modrou

Velikost textu:

Rio de Janeiro - Kauzu se zelenou vodou, která budí na olympijských hrách neustálé posměšky, se pořadatelé rozhodli vyřešit radikálně. Celý bazén v noci ze soboty na neděli vypustili a před zahájením nedělních soutěží v synchronizovaném plavání do něho přečerpají vodu ze sousedního tréninkového bazénu, v němž je voda stále průzračně modrá.

Zelená barva provázela v olympijském bazénu souteže skokanů do vody
Zelená barva provázela v olympijském bazénu souteže skokanů do vody

Podle šéfa plaveckého areálu Gustava Nascimenta byl tento krok jedinou možností, jak pro akvabely a rozhodčí zajistit čistou vodu, aby bylo dobře vidět i pod hladinou. Chemický zákrok a uzavření nádrže, které nařídili v bazénu pro skoky do vody, totiž nevedly dostatečně rychle k návratu původní barvy.
   
Voda v bazénu pro skoky do vody náhle zezelenala v úterý a její odstín postupně tmavnul. Stejný osud potkal o den později i hlavní bazén, v němž se hraje turnaj ve vodním pólu a kde ode dneška začnou i soutěže v synchronizovaném plavání. Pořadatelé všechny závodníky ujistili, že voda je stále zdravotně nezávadná, co způsobilo její zabarvení, ale dlouho nevěděli.

 • Místo modré vody přivítala skokany v bazénu zelená
  Místo modré vody přivítala skokany v bazénu zelená autor: Matt Dunham, zdroj: AP
 • Během středy se voda v bazénu pro pólo zbarvila do zelené
  Během středy se voda v bazénu pro pólo zbarvila do zelené zdroj: Reuters

Nakonec zjistili, že problémy způsobilo neohlášené přidání peroxidu vodíku do vody zaměstnanci společnosti, která se o sportoviště stará. To způsobilo snížení účinku chlóru a v bazénu se rozmnožila řasa. "Je to způsob čištění bazénů, ale nedoporučuje se v kombinaci s chlórem. Nekonzultovali to s námi, ale selhání našeho dodavatele je i naše chyba," připustil Nascimento.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.