ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Od začátku jsem věděl, že to není ono. Bronz je pro mě výhra, řekl Synek

Velikost textu:

Rio de Janeiro – Do Ria si po dvou stříbrech přijel pro zlato. Ondřej Synek však na vytoužený skifařský vrchol znovu nevystoupal. Český reprezentant z toho ale zklamaný zase tolik nebyl. Po zdravotních peripetiích, s nimiž musel dlouho bojovat, byl rád, že se závodu vůbec zúčastnil a že nakonec dosáhl na cenný bronz. Díky němu se totiž zapsal mezi legendy českého sportu.

Skifař Ondřej Synek s bronzovou medailí z OH v Riu de Janeiro
Skifař Ondřej Synek s bronzovou medailí z OH v Riu de Janeiro

Synek po závodě uznal, že soupeři v Riu de Janeiro byli lepší. Přesto vstoupil do historie, je teprve šestým českým sportovcem, který má medaile ze tří olympijských her. "Opravdu jen pět jich bylo?" divil se.

 "To je hezký, ale trochu mě mrzí, že aspoň jedna není zlatá," litoval český skifař. Synek se zařadil po bok sportovních gymnastek Věry Čáslavské a Evy Bosákové, oštěpaře Jana Železného, diskaře Ludvíka Daňka a rychlostního kanoisty Felixe Brzáka.

Lítost ale nebyla jeho hlavní emocí. Když mu na jaře lékaři zjistili, že má už dlouho zlomený čtvrtý obratel, jeho kariéra dostala povážlivé trhliny. Roky to netušil, ale až letos se trápil s bolestí. Byla taková, že měl Synek černé myšlenky. "Každý den to strašně bolelo, že jsem to častokrát chtěl vzdát," přiznal.

Z jeho slov tak byla hlavně cítit vděčnost. "Jsem rád, že jsem tady vůbec mohl být. Na jaře to nebylo vůbec jednoduché, celou sezonu se to se mnou táhlo a kolikrát jsem na to neměl sílu," vzpomínal. Trpělo jeho tělo i psychika. "Když jsem si sedl do lodě, tak jsem z toho okamžitě chtěl slézt, kolikrát to fakt nešlo," řekl.

Pomohli mu zejména fyzioterapeut Vladislav Brejcha a profesor Pavel Kolář, kteří ho dali dohromady. "Nejhorší to bylo před tím, než mi udělali rezonanci a zjistili, co tam mám. Udělali obstřik, tak se to trochu zklidnilo, ale do té doby to bylo strašný," prozradil Synek. Nemohl dělat nic, jen trénovat přes bolest. Tolik toužil v Riu vyhrát. "Pořád jsem to dráždil," uvedl.

Operace nepřijde

Jeho stav se zlepšil až v Riu, kde už tolik nevesloval a pouze ladil formu. Nyní si dopřeje odpočinek a bude záda léčit. Nikoli však operací. "Žádný zásah určitě ne, to nechci, takže spíš alternativně," plánoval. Bude odpočívat, cvičit a chodit na fyzioterapii. "Musíme něco vymyslet, věřím, že to ještě pár let vydrží," doufal.

I kvůli nalomené psychice bylo obtížné celou sezonu myslet na jediný cíl - třetí olympijskou medaili. "Samozřejmě jsem to zlato moc chtěl, ale to je život, někomu se to podaří hodněkrát, někomu vůbec. Tady se každá medaile vyhrává, je to strašně vypjatý, všichni tu medaili chtějí, mohl jsem klidně být šestý nebo ani nebýt ve finále," upozornil.

přehrát video
Synek: Ve finále jsem to nebyl já. Soupeři jeli lépe

Sobota ale nebyla Synkovým dnem. Závod mu nesedl, páteční semifinále se mu jelo lépe. Už od začátku tušil, že ve finále to není Ondřej Synek v plné síle. "Moc jsem se nedokázal rozjet. Od začátku jsem prostě věděl, že to není ono. A na druhém kilometru zrychlili a já tam sotva visel," uvedl.

Že zlato mít nebude, vytušil právě v té chvíli. "Nakopli to a bylo to jasné," prohlásil. "Ale po těch problémech je z toho nakonec pěkné třetí místo," byl vděčný i za "nejhorší" medaili.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.