ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Synek na vytoužené zlato nedosáhl, z Ria si odveze bronz

Velikost textu:
aktualizováno 13. 8. 2016 18:59

Rio de Janeiro – Potřetí v řadě s i z olympiády odveze medaili, na vytoužené zlato, které by doplnilo jeho sbírku, však Ondřej Synek nedosáhl. Po dvou stříbrech si z finále závodu v Riu de Janeiro odveze bronz. Na prvním místě dovesloval obhájce triumfu z Londýna Novozélanďan Mahé Drysdele, jenž v dramatickém finiši až díky cílové fotografii porazil Chorvata Damira Martina. Mirka Topinková Knapková ovládla finále B a celkově skončila sedmá.

Ondřej Synek s bronzovou medailí z OH v Riu de Janeiro
Ondřej Synek s bronzovou medailí z OH v Riu de Janeiro

"Dneska to nebyl můj den, nebyl jsem to úplně já. S výkonem nemůžu být spokojený. Od začátku jsem musel jet na hraně a pak to bylo znát, ke konci už jsem byl tuhej," řekl Synek. Na trati ještě věřil, že Chorvata Martina v závěrečné části porazí.

"Myslel jsem, že bych ho 200 metrů před cílem mohl dojet, ale pak hodně zrychlil a nakonec to málem vyhrál. Soupeři byli dneska lepší," ocenil Synek kvality rivalů.

Český veslař se po startu dlouho držel na druhém místě za Martinem, ve třetí čtvrtině trati jej však předstihl Drysdale a Synek se již do souboje nejrychlejší dvojice nedokázal zapojit. Od zlata i stříbra jej nakonec dělily téměř tři sekundy, Drysdale a Martin projeli cílem ve shodném čase.

"Měl jsem náskok a myslel jsem, že to bude v pohodě. Damir ale v závěru hodně tlačil a musel jsem ve finiši ze sebe vydat vše. Má můj respekt, byl to dábelský závod," řekl Drysdale, jenž bezprostředně po projetí cílem netušil, zda vyhrál. "Možná jsme mohli dostat zlatou medaili oba. Jsem ale rád, že jsem vyhrál. Byl to jeden důležitý závod a vyšlo to. I když o fous," oddechl si novozélandský hrdina.

přehrát video
Skifař Synek získal v Riu bronz, porazili jej Drysdale i Martin

Martin nakonec prohrál jen o pět tisícin sekundy, zklamání na něm ale v cíli nebylo vidět. "Vydal jsem se na tisíc procent. Jsme spokojený, že jsme zajel dobrý závod. Příští (medaile) bude mít jinou barvu," řekl chorvatský skifař, který se bude podle všeho i nadále utkávat s Drysdalem i Synkem. Ani jeden z nich neplánuje končit. Novozélanďan v Riu uvedl, že se v příštích měsících rozhodne, zda bude chtít absolvovat celý další olympijský cyklus.

Skifařka Miroslava Topinková Knapková, která v Riu obhajovala zlato z Londýna, ve svém závěrečném vystoupení na hrách vyhrála finále B a celkově skončila sedmá. "Celkem jsem si spravila náladu, zakončila jsem olympiádu vítězně, i když jen ve finále B," řekla Topinková. "Je to taková malá náplast na to, že jsem včera nepostoupila. Potvrdila jsem si, že z těch holek ve finále B jsem nejlepší," uvedla.

Pětatřicetiletá Topinková Knapková přišla o šanci navázat na životní triumf z roku 2012 v pátečním semifinále, ve kterém obsadila čtvrté místo. Ve finále B však nezaváhala, ve druhé polovině trati předstihla do té doby vedoucí Fie Udby Erichsenovou z Dánska a takzvané malé finále vyhrála.

Měla ale velký problém se na boj o sedmé místo namotivovat. Dokonce jí v Riu museli trenéři připomenout, že má ještě před sebou závod. "Bývá to tak, že bojem o medaili hry skončily, ale jede se o každé místo. Sedmá na olympiádě taky není špatný," doplnila Topinková.

Českou reprezentantku na trůnu pro nejlepší skifařku nahradila úřadující mistryně světa Kimberley Brennanová z Austrálie, která suverénně ovládla finále a vylepšila bronzový výsledek z Londýna.

Závod ženských osmiveslic ovládly podle očekávání favorizované Američanky. Posádka USA navázala na triumfy z Pekingu a Londýna. Mezi muži se z triumfu radovala osma Velké Británie, která vybojovala třetí veslařské zlato pro Brity na hrách a zajistila své zemi pozici nejúspěšnější výpravy na laguně Rodriga de Freitase.

Veslování:

Muži:

Skif: 1. Drysdale (N. Zél.) 6:41,34, 2. Martin (Chorv.) stejný čas, 3. Synek (ČR) 6:44,10, 4. Obreno (Belg.) 6:47,42, 5. Ščarbačenja (Běl.) 6:48,78, 6. Fournier (Kuba) 6:55,90. Osma: 1. Británie (Durant, Ransley, Hodge, Gotrel, Reed, Bennett, Langridge, Satch, korm. Hill) 5:29,63, 2. Německo (Munski, Jakschik, Kuffner, Johannesen, Reinelt, Drahotta, Schmidt, Ocik, korm. Sauer) 5:30,96, 3. Nizozemsko (Uittenbogaard, Meylink, Hendriks, Roell, Siegelaar, Wieten, Versluis, Luecken, korm. Wiersum) 5:31,59, 4. USA 5:34,23, 5. Polsko 5:34,62, 6. Nový Zéland 5:36,64.

Ženy:

Skif: 1. Brennanová (Austr.) 7:21,54, 2. Stoneová (USA) 7:22,92, 3. Tuan Ťing-li (Čína) 7:24,13, 4. Twiggová (N. Zél.) 7:24,48, 5. Gmelinová (Švýc.) 7:29,69, 6. Lobnigová (Rak.) 7:34,86, ...finále B: 1. Topinková Knapková (ČR) 7:22,86. Osma: 1. USA (Reganová, Simmondsová, Polková, Schmetterlingová, Gobbová, Musnická, Loganová, Elmoreová, korm. Snyderová) 6:01,49, 2. Británie (Grevesová, Wilsonová, Houghtonová, Swannová, Eddieová, Carnegie-Brownová, Bennettová, Leeová, korm. De Toledová) 6:03,98, 3. Rumunsko (Cogianuová, Strungaruová, Petrilaová, Popaová, Beresová, Opreaová, Bogusová, Boghianová, korm. Drunceaová) 6:04,10, 4. Nový Zéland 6:05,48, 5. Kanada 6:06,04, 6. Nizozemsko 6:08,37.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.