ČTsport

ČTsport
čtvrtek 21. června 2018 Alois

Koulařka Carterová překazila zlatý hattrick sokyni Adamsové

Velikost textu:
aktualizováno 13. 8. 2016 13:54

Rio de Janeiro - Americká koulařka Michelle Carterová překazila Valerii Adamsové vítězný olympijský hattrick. Povedlo se jí to v poslední sérii, v níž vytvořila nový americký rekord výkonem 20,63 metru. Novozélandskou hvězdu porazila o 21 centimetrů, třetí skončila Anita Mártonová z Maďarska (19,87).

Koulařka Michelle Carterová
Koulařka Michelle Carterová

Jednatřicetiletá Adamsová vedla finále od prvního pokusu a od druhé série pořadí dominovala výkonem 20,42. Byla jedinou finalistkou s dvacetimetrovým vrhem, dokud se v poslední sérii nepostavila do kruhu Carterová a životním pokusem závod nerozhodla.

Nejlepším mezinárodním výsledkem třicetileté Carterové pod otevřeným nebem dosud byl bronz na loňském mistrovství světa, letos ale už ovládla halové MS. Triumfem v Riu předčila svého otce a trenéra Mikea Cartera, který má olympijské stříbro z roku 1984.

Adamsová byla v úvodním dnu soutěží už druhou atletkou, jež neúspěšně usilovala o vítězný hattrick. V běhu na 10 000 metrů skončila až třetí Etiopanka Tiruneš Dibabaová. "Ale já jsem šťastná. Hodila jsem letos svůj nejlepší výkon. Kdybych před rokem věděla, že se dostanu takhle daleko, brala bych to," konstatovala čtyřnásobná mistryně světa Adamsová, jež si prošla těžkým návratem k závodění po předloňské operaci ramena a loktu, k tomu se ještě vloni podrobila i zákroku v koleně.

Ve hře o historický zápis v podobě vítězného olympijského hattricku zůstaly v Riu už jen česká oštěpařka Barbora Špotáková a jamajská sprinterka Shally-Ann Fraserová-Pryceová, jež v pátek vyhrála úvodní kolo rozběhů na stovce časem 10,96.

přehrát video
Zlatý pokus koulařky Carterové

Koule: 1. Carterová (USA) 20,63, 2. Adamsová (N. Zéland) 20,42, 3. Mártonová (Maď.) 19,87, 4. Kung Li-ťiao (Čína) 19,39, 5. Saundersová (USA) 19,35, 6. Schwanitzová (Něm.) 19,03, 7. Borelová (Trin.) 18,37, 8. Dubická (Běl.) 18,23.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.