1. atletický den: Rekord Ayanaové, Hartingovo fiasko a boj českých sedmibojařek

Rio de Janeiro – První den atletických soutěží vidí soutěž sedmibojařek, do níž sedmým časem na překážkách vstoupila Kateřina Cachová. Poté ovšem ve výšce skočila pouze 177 cm a s 2037 body je jedenáctá. Eliška Klučinová doskákala na výšce 180 cm a figuruje po dvou disciplínách na 22. příčce. Výtečnou podívanou nabídlo finále běžkyň na 10 000 m, které ve světovém rekordu, jenž zlepšila o čtrnáct vteřin, vyhrála Etiopanka Almaz Ayanaová. Neúspěchem naopak OH skončily pro diskaře Roberta Hartinga, který nepostoupil do finále.

Almaz Ayanaová
zdroj: Reuters autor: Kai Pfaffenbach

Čtyřiadvacetiletá Ayanaová vylepšila své dosavadní osobní maximum z letošního června téměř o 50 sekund a vybojovala první olympijskou medaili v kariéře. K letitému světovému rekordu Wang Tün-sia se přiblížila i druhá Keňanka Vivian Cheruiyotová, která za ním výkonem 29:32,53 zaostala o necelou sekundu. Třetí doběhla další Etiopanka Tiruneš Dibabaová, které se nepovedlo navázat na triumfy z předchozích dvou olympiád. Útěchou jí vedle bronzové medaile může být i nový osobní rekord 29:42,56.

Kromě světového rekordu Ayanaové padl v rychlém závodě také kontinentální rekord zásluhou šesté Američanky Molly Huddleové. Běžkyně vytvořily celkem osm národních rekordů a 18 z 35 závodnic v cíli si zlepšilo osobní maximum.

Už v kvalifikaci diskařů přišel o šanci obhájit zlato z Londýna Němec Robert Harting. Trojnásobný mistr světa, kterého v posledních dvou letech provázely zdravotní potíže, po dvou neplatných pokusech hodil jen 62,21 m. K postupu mu scházelo 47 centimetrů. Ve finále bude pouze sledovat, jak si povede jeho bratr Christoph, který postoupil snadno ze třetího místa.

V sedmiboji padaly rekordy

Sedmibojařky byly prvními českými atletkami, které v Riu okusily soutěžní atmosféru. Cachová běžela v nejrychlejším závěrečném rozběhu a útočila na osobní maximum, Klučinová se pod hranici 14 vteřin nedostala. Výška pro obě ale neznamenala kdovíjaké výkony – zklamáním je jak 177 cm Cachové, tak o tři centimetry lepší výsledek Klučinové.

Po stovce překážek vedla obhájkyně zlata Jessica Ennisová-Hillová, které se dařilo i ve výškařském sektoru, kde skočila 189 centimetrů. Nestačila ovšem na výtečné výkony Nafissatou Thiamové a Katariny Johnsonové-Thompsonové, které pokořily laťku ve výšce 198 centimetrů, čímž překonaly letitý sedmibojařský rekord, ba co víc, vyrovnaly i letošní maximum mezi specialistkami. Po dvou disciplínách je nyní v průběžném vedení Johnsonová-Thompsonová (2264 bodů), druhá je o dvanáct bodů zpět Thiamová, dalších deset bodů ztrácí Ennisová-Hillová. Závodnice v úvodním dnu absolvují ještě vrh koulí a běh na 200 metrů.

Závod v chůzi vyhráli Číňané

Dvojnásobným čínským triumfem skončila chůze mužů na 20 km. Po bronzu z Londýna vybojoval zlato Wang Čen před krajanem Cchaj ce-linem, kterého porazil o 12 sekund. Na olympijském trůnu vystřídal jiného čínského chodce Čchen Tinga, který tentokrát skončil hluboko v poli poražených. Kvůli vyloučení ruských atletů z Her chyběli v závodě zástupci tradiční chodecké velmoci, kteří se v minulých letech postarali také o řadu pozitivních dopingových nálezů.

Ženy:

Sedmiboj - po druhé disciplíně: 1. Johnsonová-Thompsonová (Brit.) 2264 (100 m př.: 13,48 - výška: 198), 2. Thiamová (Belg.) 2252 (13,56 - 198), 3. Ennisová-Hillová (Brit.) 2242 (12,84 - 189), ...11. Cachová 2037 (13,19 - 177)22. Klučinová 1946 (14,07 - 180).

10 000 m: 1. Ayanaová (Et.) 29:17,45 - světový rekord, 2. Cheruiyotová (Keňa) 29:32,53, 3. T. Dibabaová (Et.) 29:42,56, 4. Nawowunaová 29:53,51, 5. Sainaová (obě Keňa) 30:07,78, 6. Huddleová (USA) 30:13,17, 7. Canová (Tur.) 30:13,70, 8. Burkaová (Et.) 30:26,66.

Muži:

20 km chůze: 1. Wang Čen 1:19:14, 2. Cchaj Ce-lin (oba Čína) 1:19:26, 3. Bird-Smith (Austr.) 1:19:37, 4. Bonfim (Braz.) 1:19:42, 5. Linke (Něm.) 1:20:00, 6. Bosworth (Brit.) 1:20:13, 7. Macunaga (Jap.) 1:20:22, 8. Giupponi (It.) 1:20:27.