ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Manuelová má samostatné zlato z OH jako první afroamerická plavkyně

Velikost textu:

Olympijská stovka kraulu mohla být prvním podobným závodem, který ovládne sesterská dvojice. Očekávaný triumf Bronte a Cate Campbellových nejen že zastínil někdo jiný, ale sám měnil historii. Simone Manuelová z USA se stala první Afroameričankou, která získala olympijské zlato v individuálním plaveckém závodě.

Vítězky z kraulařské stovky - Simone Manuelová s Penny Oleksiakovou
Vítězky z kraulařské stovky - Simone Manuelová s Penny Oleksiakovou

Finálový závod vůbec překypoval nevšednostmi – spolu s Manuelovou zaplavala navlas stejný čas Kanaďanka Penny Oleksiaková. Teprve 16letá plavkyně se tak časem 52,70 dělila s Manuelovou o vítězství.

Obě závodnice přitom už v minulých dnech slavily úspěchy. Manuelová brala stříbro ve štafetovém závodě Američanek, zatímco Oleksiaková stejný kov ve dvoustovce motýlka a dvakrát bronz ve štafetě kraulem.

"Dnešní získané zlato není jen pro mě. Je i pro lidi, kteří mě inspirovali a přiměli k tomu, abych u sportu zůstala. I pro lidi, kteří nevěří, že něco takového mohou dokázat. Doufám, že budu inspirací i já pro ostatní, aby to zkusili a dělali plavání," uvedla Manuelová.

Cílová fotografie z finále
Cílová fotografie z finále

Zisk zlata v individuálním závodě prý rozhodně neočekávala. "Jsem na svých prvních olympijských hrách a mým cílem bylo spíš získávat zkušenosti a zkrátka plavat co nejrychleji," uvedla.

Spolu s Oleksiakovou porazily například držitelku světového rekordu Cate Campbellovou, která skončila až čtvrtá, navzdory faktu, že až do poloviny závodu vedla. Její sestra Bronte doplavala jako šestá.

přehrát video
Plavecké finále žen - kraul na 100 m

V očekávaném souboji Michaela Phelpse s Ryanem Lochtem na krátké polohovce vyšel vítězně kdo jiný než podvaadvacáté zlatý Phelps. Zatímco nezastavitelná legenda vyhrála o parník, Lochte se musel spokojit s pátým místem. Polohový závod na 200 metrů Phelps ovládl na všech Hrách od Atén 2004.

Jejich krajan Ryan Murphy zase získal už druhé zlato ve znaku - k vítězství na stovce přidal ve čtvrtek i závod na 200 metrů.

Zdroj: ČTsport, Guardian

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.