ČTsport

ČTsport
pondělí 18. června 2018 Milan

Ragbisté vybojovali pro Fidži historické zlato

Velikost textu:
aktualizováno 12. 8. 2016 06:24

Rio de Janeiro – První medaili v historii získalo na olympijských hrách v Riu de Janeiro Fidži. Ragbisté z tichomořského souostroví splnili na olympijském turnaji úlohu favoritů a ve finálovém utkání přehráli Velkou Británii vysoko 43:7. Bronz slaví Jihoafrická republika, která v souboji o třetí místo nedala šanci Japonsku a výhrála o 40 bodů 54:14.

Ragbisté Fidži získali pro svou zemi první olympijské zlato
Ragbisté Fidži získali pro svou zemi první olympijské zlato

Fidžané patřili k favoritům už před olympiádou, neboť v posledních dvou letech ovládli prestižní Světovou sérii, a tuto roli potvrdili. Vyhráli všechny tři zápasy ve skupině a ve čtvrtfinále si poradili s úřadujícími mistry světa z Nového Zélandu.

V semifinále zvítězili 20:5 nad Japonskem, kterému se nepovedlo přidat další překvapení. Pro desátý nasazený celek, který ve skupině zaskočil slavné All Blacks, byla již účast v nejlepší čtyřce velkým úspěchem.

Také Britové na cestě do finále ani jednou neprohráli, ale v souboji o zlato byli bez šance. Po 57 sekundách poslal Fidži do vedení pětkou kapitán Osea Kolinisau a v poločase vedl jeho tým 29:0. Kolinisau byl nakonec s devíti body nejlepším hráčem finále.

"Chtěli jsme lidem ukázat, jak se to hraje po našem. Měli jsme štěstí, že se nám to povedlo takhle senzačně," řekl trenér vítězů Ben Ryan. Vedle Kolinisaua položilo pětku dalších šest hráčů Fidži. "Pořád útočili, nic nevypustili a vyplácelo se jim to," konstatoval britský reprezentant James Rodwell.

přehrát video
Premiéru mužského ragby na OH opanovalo Fidži

Fidži vyhlásilo na počest ragbyového úspěchu státní svátek

Cestu ragbistů Fidži za historickým zlatem sledoval v Riu celou dobu premiér Frank Bainimarama a doufá, že olympijské vítězství zemi zviditelní. "Snad nás to dostane na mapu, jako tu malou tečku. A lidi si ji teď začnou hledat," uvedl předseda vlády.

U příležitosti zlatého úspěchu se země dokonce rozhodla zavést nový státní svátek. "Tohle je nádherný okamžik v historii našeho národa. Máme první zlatou medaili na letní olympiádě, z čehož se raduje každý Fidžijec u nás doma i na celém světě," prohlásil Bainimarama.

Vláda ale svátek nevyhlásila na den slavného triumfu 11. srpna, ale až na 22. srpna. Vysvětlení k volbě termínu nepodala.

Ragby se hrálo na olympijských hrách poprvé od roku 1924, místo klasického ragby s 15 hráči dostala přednost dynamičtější sedmičková varianta.

Ragby - muži:

Finále: Fidži - Velká Británie 43:7 (29:0).

o 3. místo: JAR - Japonsko 54:14 (21:7).

Semifinále: Fidži - Japonsko 20:5 (10:5), Velká Británie - JAR 7:5 (0:5).

o 5.-8. místo: Nový Zéland - Francie 24:19 (5:12), Argentina - Austrálie 26:21 (5:21).

o 5. místo: Nový Zéland - Argentina 17:14 (5:0).

o 7. místo: Francie - Austrálie 12:10 (5:5).

o 9. místo: USA - Španělsko 24:12 (12:5).

o 11. místo: Keňa - Brazílie 24:0 (12:0).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.