ČTsport

ČTsport
pondělí 16. července 2018 Luboš

Kdo z Čechů se popere o medaile? Tenistky, veslaři i střelci chtějí do finále

Velikost textu:

Rio de Janeiro – Do pátečního programu promluví poprvé na olympiádě v Riu královna sportu a její disciplíny. V atletice se navíc hned v prvním dnu rozdělí tři sady medailí – v kouli, běhu na 10 000 metrů a chůzi na 20 kilometrů. Do závodů nastoupí i pětice českých atletů. Tenistky Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká, Petra Kvitová, Barbora Strýcová a Lucie Šafářová se mohou těšit na souboje o postup do finále. V akci budou také veslaři, střelci a jachtaři, v prvním utkání na turnaji se předvede badmintonistka Kristína Gavnholt. Přímé přenosy odvysílají programy ČT2, ČT sport a exkluzivní streamy na našem olympijském webovém speciálu.

Slavící Petra Kvitová
Slavící Petra Kvitová

Semifinálový souboj o postup do finále čeká tenistku Petru Kvitovou po 17. hodině. Na olympiádě v Riu prochází turnajovým pavoukem vcelku snadno, když ve čtyřech zápasech ztratila pouze jednu sadu. Její soupeřkou bude překvapivě až 34. hráčka žebříčku WTA Monica Puigová z Portorika.

V semifinále ženské čtyřhry má Česká republika dvojité zastoupení a tím také jistý zisk medaile. Oba páry jsou na opačných koncích pavouka, a tak mohou usilovat o ryze české finále. Utkání Barbory Strýcové a Lucie Šafářové s Ruskami Makarovovou a Vesninovou se bude časově krýt s duelem Kvitové. Druhý debl Andrey Hlaváčkové a Lucie Hradecké proti Švýcarkám Martině Hingisové a Timee Bacsinszké je na programu ve večerních hodinách. Hradecká by poté měla nastoupit s Radkem Štěpánkem ještě k zápasu smíšené čtyřhry. Ve čtvrtfinále mají za soupeře rumunskou dvojici Irina Beguová a Horia Tecau.

Pavel Maslák
Pavel Maslák

Z početné výpravy českých atletů jako první okusí olympijskou atmosféru sedmibojařky Eliška Klučinová a Kateřina Cachová, ve večerním bloku je pak budou následovat kladivářka Kateřina Šafránková, dálkař Radek Juška a Pavel Maslák v posledním ze sedmi rozběhů na 400 metrů.

Pro halového mistra světa nebude ani postup do semifinále snadnou záležitostí. Jeho letošní čas 45,13 z Diamantové ligy v Monaku stačí mezi čtvrtkaři v Riu jen na 21. místo. Z každého rozběhu postoupí tři a další tři pak podle časů. Největším favoritem je Američan LaShawn Merritt, olympijský vítěz z Pekingu, jehož před čtyřmi lety v Londýně vyřadilo ze hry zranění už v rozběhu.

Páteční olympijský program:

14:00 sportovní střelba libovolná kvalifikace malorážka vleže muži (Nepejchal), skeet ženy (Jahodová) - finále 16:00 a 20:00 živě na ČT sport, loh6 a loh8

14:30 atletika sedmiboj ženy (Klučinová, Cachová), 16:10 10 000 m ženy finále, 19:30 20 km chůze muži - živě na ČT sport a loh1

14:50 veslování semifinále skif muži (Synek), 15:20 skif ženy (Topinková Knapková) - živě na ČT sport a loh2

15:45 badminton základní skupina (Gavnholt) - živě na ČT2 (od 12:55 na loh3, v noci na loh8)

17:00 tenis dvouhra a čtyřhra žen (Hlaváčková, Hradecká, Kvitová, Strýcová, Šafářová) - živě na ČT sport, muži na loh7, od 20:00 na ČT2, celý tenisový blok na loh6

17:55 plavání rozplavby 1500 m volný způsob muži (Micka), 20:38 štafeta 4 x 100 polohový závod ženy (ČR) - živě na loh2

18:05 jachting rozjížďky RS:X muži (Lavický), Laser Radial ženy (Kozelská-Fenclová), Laser muži (Teplý)

20:55 dráhová cyklistika sprint muži kvalifikace (Kelemen) - živě na loh2 a ČT sport

Sobota: 1:10 atletika kladivo ženy kvalifikace (Šafránková), 2:20 dálka muži kvalifikace (Juška), 2:53 400 m muži rozběhy (Maslák), 3:00 koule ženy finále - živě na ČT sport a loh1

3:00 plavání sedmý finálový blok - živě na loh2

Tiruneš Dibabaová z Etiopie se v běhu na 10 000 metrů může stát první atletkou, která získá zlato na třech olympiádách za sebou. O totéž bude jen o pár hodin později usilovat novozélandská koulařka Valerie Adamsová a také Jamajčanka Shelly-Ann Fraserová-Pryceová v rozbězích na 100 metrů. O zlatý hattrick se bude v Riu pokoušet i Barbora Špotáková, ale oštěp je na programu až příští čtvrtek 18. srpna.

Pavel Kelemen
Pavel Kelemen

Na velodromu nastoupí ke sprintu jediný český dráhař Pavel Kelemen. Sedmadvacet sprinterů čeká nejprve 200 metrů s letmým startem, osmnáct s nejlepším časem postoupí do vyřazovací části. Zlato z Londýna obhajuje Brit Jason Kenny, Kelemen tam jako jednadvacetiletý nováček vypadl ve druhém kole a obsadil desáté místo. V Riu je přihlášen ještě do keirinu, v němž loni získal titul mistra Evropy.

Čeští plavci zatím výrazně zaostávají nejen za světem, ale i za svými osobními rekordy. Jednu z posledních šancí to změnit a postoupit do finále bude mít Jan Micka v závodě na 1500 metrů volný způsob. K tomu bude potřebovat vylepšit český rekord 14:58,62 z loňského ME v Londýně. V bazénu se představí i ženská polohová štafeta. Hlavní pozornost ale bude upřena opět na Michaela Phelpse. Fenomenální Američan se po dnešní krátké polohovce pokusí získat další zlato v motýlku na 100 metrů, v němž na olympiádě vyhrál už třikrát za sebou.

Miroslava Knapková a Ondřej Synek
Miroslava Knapková a Ondřej Synek

Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Topinková Knapková budou v odloženém semifinále bojovat o účast mezi nejlepší šestkou. Se zpožděním budou pokračovat také turnaje tenistů a na střelnici podruhé nastoupí sedmnáctiletý Filip Nepejchal, tentokrát v libovolné malorážce na 60 ran vleže, a také Libuše Jahodová ve skeetu.

Kristína Gavnholt
Kristína Gavnholt

Po Petru Koukalovi se na premiéru v Riu chystá i badmintonistka Kristína Gavnholt. Její první soupeřkou v tříčlenné skupině bude juniorská mistryně světa a desátá nasazená Japonka Akane Jamagučiová. Jistý postup mají jen vítězové skupin. V dalších rozjížďkách pokračují jachtaři Veronika Kozelská Fenclová, Karel Lavický a Viktor Teplý.

přehrát video
Nejlepší z Ria: Den šestý
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.