ČTsport

ČTsport
středa 22. srpna 2018 Bohuslav

Kazach Balandin zaskočil všechny soupeře a doplaval si pro zlato

Velikost textu:

Rio de Janeiro - Největším překvapením dosavadních závodů v plaveckém bazénu je triumf Dmitrije Balandina z Kazachstánu v závodě na 200 metrů prsa. Ačkoli proklouzl do finále jednadvacetiletý rodák z Almaty až jako poslední a startoval z nevýhodné osmé dráhy, dohmátl v cíli jako první a zařídil pro svou zemi první plaveckou medaili v historii.

Kazašský plavec Dmitrij Balandin (vpravo)
Kazašský plavec Dmitrij Balandin (vpravo)

Sám tomu nemohl uvěřit. "Teď po mně žádnou reakci nechtějte. Budu potřebovat nejmíň týden, než mi to dojde. Ale jsem rád, že jsem to udělal pro svou zemi. Celý Kazachstán dnes bude pít," řekl nečekaný vítěz.

V Riu de Janeiro s ním nikdo nepočítal. Největším úspěchem pro bezmála dvoumetrového plavce bylo zlato ze Světové univerziády, v letošních tabulkách figuroval až na dvanáctém místě. Už postup do finále byl úspěchem a podle papírových předpokladů měl skončit poslední, stejně jako o pár dnů dřív na poloviční trati. Jenže Balandin se zlepšil o víc než dvě sekundy a vyhrál.

Z krajní dráhy, kterou plavci nemají rádi, udělal pro sebe výhodu. "Není odtud vidět, jak jsou na tom ostatní. Tak jsem si mohl plavat podle svého, místo abych honil něčí stín," vysvětlil Balandin.

přehrát video
Plavecké finále mužů na 200 m prsa

Taktiku prý před startem probíral s dalším outsiderem Antonem Čupkovem z Ruska, který plaval v sedmé dráze. "Říkal jsem mu žertem, že se ho budu držet a on ať hlídá ty ostatní." Pokud to opravdu byla taktika, vyšla skvěle. Čupkov získal bronz.

Kazachstán dosud sbíral medaile hlavně ve vzpírání, boxu a zápase, jednou z mála výjimek byl Alexander Vinokurov, který vyhrál v Londýně silniční závod cyklistů. Balandin věří, že jeho úspěch přitáhne doma větší zájem k plavání. Že na příštích Hrách bude víc plavců než tři, kteří se kvalifikovali do Ria, a že jeho medaile nezůstane jen ojedinělou epizodou.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.