ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Japonec Učimura obhájil zlato v gymnastickém víceboji, zvítězil o desetinu bodu

Velikost textu:
aktualizováno 11. 8. 2016 10:49

Rio de Janeiro - Japonec Kohei Učimura obhájil olympijský titul v gymnastickém víceboji a společně se stříbrem z roku 2008 získal třetí olympijskou medaili v soutěži všestrannosti. V dramatickém finále díky závěrečnému cvičení na hrazdě o desetinu porazil Ukrajince Olega Verňajeva. Bronzovou medaili získal vicemistr světa z roku 2014 Brit Max Whitlock, který ji uhájil těsně před Rusem Davidem Beljavským.

Japonec Učimura se raduje ze zisku olympijského zlata
Japonec Učimura se raduje ze zisku olympijského zlata

Sedmadvacetiletý Učimura, který od olympiády v Pekingu vyhrál víceboj na všech světových soutěžích, našel v Ukrajinci velmi zdatného vyzyvatele. V celém šestiboji za ním drobně zaostával. Rozdíl se před závěrečnou hrazdou zvýšil na devět desetin, protože Učimura drobně chyboval na bradlech, kde dostal až sedmou nejvyšší známku.

Na hrazdu nastupoval favorizovaný Japonec jako první. Na rozdíl od kvalifikace, kde spadl, byl tentokrát naprosto bezchybný. Vysokou známkou 15,800 bodu vytvořil tlak na mladého Ukrajince. Ten v kvalifikaci získal za sestavu na hrazdě více než 15 bodů, takže měl souboj o zlato ve svých rukou. Hrubou chybu neudělal, ale drobná zaváhání včetně poskoku po dopadu znamenala známku 14,800 bodu, což těsně nestačilo.

přehrát video
"Král Kohei" Učimura nepřepustil gymnastický trůn ani v Riu

Pro loňského mistra Evropy byla i stříbrná olympijská medaile životním úspěchem. Ze světových šampionátů má ve víceboji jen dvě čtvrtá místa. "Vyhrát šestkrát mistrovství světa a dvě olympiády za osm let je něco úžasného. Posunul jsem laťku hodně vysoko," řekl Učimura a jeden po druhém ukázal osm prstů na počest svého dalšího triumfu.

Závodit hodlá i na příštích Hrách na domácí půdě v Tokiu, kdy mu bude 31 let. Hlavním důvodem je jeho tříletá dcera. "Budu pokračovat až do Tokia. V té době už bude moje dcera dost velká na to, abych jí ukázal, co dokážu," prohlásil "Král Kohei" krátce po vítězství.

Už dříve však oznámil, že o zlatém vícebojařském hattricku pod pěti kruhy kvůli zvyšujícímu se riziku zranění nepřemýšlí. Nejspíš tak nenapodobí legendárního krajana Sawaa Kata, jenž v roce 1976 přidal ke dvěma zlatům z víceboje stříbro. Mohl by se ale zaměřit třeba na hrazdu, která je jeho parádní disciplínou.

Zopakovat na olympiádě vícebojařský titul dokázal Učimura jako první gymnasta po 44 letech, naposledy dovršil double v Mnichově jeho krajan Sawao Kató. Verňajev musel vstřebat zklamání, byť věděl, že odvedl maximum. 

"Byl jsem tak blízko ke zlatu. Nikdy jsem tak tvrdě netrénoval jako na tento závod. Po mistrovství světa jsem řekl, že ho v Riu porazím. Teď mi nezbývá než říct, že ho porazím příště," litoval a dodal: "Kohei je v gymnastice to, co Michael Phelps v plavání." S tím však staronový šampion nesouhlasil. "Phelpse a Bolta zná každý. Učimura - kdo to je? Rozhodně nejsem ve světě tak známý," kontroval Japonec. Gymnastické soutěže budou pokračovat ve čtvrtek vícebojem žen. Finále na jednotlivých nářadích začnou v neděli. 

Sportovní gymnastika:

Muži - víceboj:

1. Učimura (Jap.) 92,365 bodu, 2. Verňajev (Ukr.) 92,266, 3. Whitlock (Brit.) 90,641, 4. Beljavskij (Rus.) 90,498, 5. Lin Čchao-pchan 90,230, 6. Teng Šu-ti (oba Čína) 90,130, 7. Mikulak (USA) 89,631, 8. Wilson (Brit.) 89,565.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.