ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Kejval věří, že Sáblíková překoná zklamání a objeví se na Hrách v Tokiu

Velikost textu:

Rio de Janeiro – Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval doufá, že případ Martiny Sáblíkové nepřeroste v další soudy a že se z něj sportovní prostředí poučí. Kejval věří, že se Sáblíková navzdory nynějšímu velkému zklamání objeví za čtyři roky na letních Hrách v Tokiu.

přehrát video
Sáblíková v Riu nepojede, arbitráž ji na start časovky nepustila

Zvláštní komise Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) přímo v dějišti Her zamítla českou žalobu, aby Sáblíková mohla startovat, přestože se nenominovala v souladu s nastavenými pravidly Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Český cyklistický svaz totiž podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií.

"Je to rozhodnutí soudu, které musíme respektovat, ale hodně to bolí. Nechali jsme na tom hodně času. Je mi to líto především za Martinu a její realizační tým," řekl Kejval v Riu a oficiální zdůvodnění nechtěl komentovat. "Ono je to teď v podstatě jedno. Je jasné, že Martina startovat nebude, a je to škoda," řekl.

Jiří Kejval:

"Musíme si vytvářet novou generaci velmi silných sportovních právníků, aby bylo s našimi sportovci nakládáno po právu a aby nebyli otloukánci."

Kejval: Začali jsme bojovat za stavu 0:5

Snaha dostat Sáblíkovou na start závodu proti chronometru už byla jen doháněním chyby, která se stala na začátku olympijské kvalifikace. "Nepochybně. Začínali jsme za stavu 0:5 a v jednu chvíli to i vypadalo, že bychom mohli vyhrát, ale nakonec jsme o prsa prohráli. Pro nás to byla zajímavá zkušenost, vybojovávali jsme to z nulové pozice a nakonec jsme to prohráli v cílové rovince," řekl Kejval.

Otázkou je, jaké důsledky se ze špatné interpretace kritérií vyvodí. "Já bych byl nerad, kdybychom se rozhádali a ten příběh běžel ještě někde u soudu. Těch soudů už bylo dost. Já to nemám rád, ale musíme se z toho ponaučit. Taková situace se už nesmí opakovat," bude se Kejval snažit krotit případné emoce.

Faktem je, že Sáblíková a její tým kvůli startu na letní olympiádě investovali možná více než statisíce korun do vybavení a přípravy. Na základě toho by se dalo předpokládat, že možná k soudu dojde. "Já jsem takové náznaky vnímal. To už je ale taková komerčně-legislativní záležitost, do které my nemůžeme vstupovat. Já mám tendenci strany usmiřovat, abychom v rámci sportovního prostředí neměli žádné spory," řekl Kejval.

Martina Sáblíková
Martina Sáblíková

Kejval doufá, že Sáblíková bude na Hrách v Tokiu

Sáblíková odletěla a připravovala se v Riu, i když její start byl málo pravděpodobný. Nyní se může zdát její cesta do Brazílie zbytečná. "Bez Martiny by to nemělo smysl," řekl Kejval a dodal: "Ona je strašně skromná. Před sportovní arbitráží se omlouvala, že nemluví dobře anglicky, ale pak pronesla fantastickou tři minuty trvající silnou řeč. Martina je výjimečný člověk. Ona si jde za svým až do úplného konce, což je rozdíl mezi obyčejným člověkem a výjimečným."

Podle Kejvala měla Sáblíková od začátku jednu podmínku. "Nechtěla být na Hrách na úkor žádného českého ani zahraničního sportovce, což bylo ohromné lidské gesto," ocenil předseda ČOV. Věřil, že za čtyři roky bude hvězdná rychlobruslařka v Tokiu. "Moc bych si to přál. Věřím, že ano. Je to na jejím pohledu, jejím zdraví. Je to pořád mladá holka."

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.