ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan

V časovce se chtějí blýsknout Bárta s Königem, o medaili pojede i Prskavec

Velikost textu:
aktualizováno 10. 8. 2016 10:00

Rio de Janeiro – Pátému soutěžnímu dni bude z pohledu českého fanouška nejprve dominovat cyklistická časovka od 15 hodin, do které nastoupí Jan Bárta a Leopold König. Navečer se pozornost rozdělí mezi závěrečné jízdy ve vodním slalomu v kategorii K1 i s medailovou nadějí Jiřím Prskavcem a mezi dění v tenisové čtyřhře, kde budou o postup do semifinále usilovat Šafářová se Strýcovou a po nich i Hlaváčková s Hradeckou. Před půlnocí pak odehraje své čtvrtfinále také Petra Kvitová. Do dalších soutěží vstoupí i čeští jachtaři, plavci a plážové volejbalistky. Přímé přenosy odvysílají programy ČT2, ČT sport a exkluzivní streamy na našem olympijském webovém speciálu.

Jan Bárta (vlevo) s Leopoldem Königem
Jan Bárta (vlevo) s Leopoldem Königem

Jiří Prskavec by rád navázal na Vavřince Hradilka, který v Londýně vybojoval stříbro, v nominační bitvě však právě s Prskavcem prohrál a v Riu je jen v roli televizního spolukomentátora České televize. Kvalifikaci zajel nejlépe Ital Giovanni de Gennaro, velkým kandidátem na zlato bude Francouz Sébastien Combot, který do Ria nepustil světovou jedničku Borise Neveua. Ve večerním semifinále nastoupí patnáct závodníků, deset nejlepších pojede od 20:15 o medaile.

Jiří Prskavec jezdí po olympijské vesnici na skateboardu
Jiří Prskavec jezdí po olympijské vesnici na skateboardu

Britský cyklista Chris Froome se chystá přidat k třem triumfům z Tour de France olympijské zlato v časovce. Před čtyřmi lety v Londýně se musel spokojit s bronzem, ale teď je největším favoritem. I proto, že jeho tehdejší přemožitel a krajan Bradley Wiggins se ze silnice vrátil na dráhu.

Na Tour byl pro rodáka z keňského Nairobi největším soupeřem v jízdě proti chronometru Nizozemec Tom Dumoulin, který ho v jedné časovce porazil a ve druhé, horské, skončil hned za ním. Ale do Ria si přivezl zlomenou ruku a sobotní závod s hromadným startem vzdal.

Středeční olympijský program:

13:30 silniční cyklistika časovka ženy - živě na ČT sport a loh1

15:00 silniční cyklistika časovka muži (Bárta, König) - živě na ČT sport a loh1

18:00 plavání rozplavby 200 m prsa ženy (Moravčíková, Janeček) - živě na loh2

18:05 jachting rozjížďky Laser muži (Teplý), Laser Radial ženy (Kozelská Fenclová)

18:30 vodní slalom K1 muži semifinále (Prskavec), 20:15 finále - živě na ČT sport a loh5

18:30 tenis čtyřhra ženy čtvrtfinále (Šafářová, Strýcová; Hradecká, Hlaváčková) - živě na ČT2

21:00 sportovní gymnastika finále víceboje mužů - živě na ČT sport a loh3

23:45 tenis dvouhra ženy čtvrtfinále, smíšená čtyřhra 1. kolo (Kvitová; Hradecká, Štěpánek) - živě na ČT sport a loh7

Čtvrtek 2:00 plážový volejbal základní skupina (Sluková, Hermannová) - živě na ČT2

2:30 stolní tenis finále dvouhry žen - živě na loh1

3:00 plavání pátý finálový blok - živě na loh2

Cyklisty, mezi nimiž budou i Leopold König a Jan Bárta, čekají dva bezmála třicetikilometrové okruhy, v každém jsou dvě ostrá stoupání, ale také velmi rychlé rovinaté úseky podél Atlantiku.

König ujistil, že nebude problém dát se i přes náročný silniční závod dohromady. "Regeneruji rychle," uvedl. "Když se podívám na republiku, tam jsem shořel v hromadném závodě také, byť to bylo až po časovce. Nebyl to žádný ukazatel. Je to jiný typ závodu, na hodinu. A jede se jedno tempo, sobotní závod nebyl žádným indikátorem," řekl König.

Jan Bárta v časovce
Jan Bárta v časovce

Dlouhodobě skvělý časovkář Bárta má na kontě několik výborných výsledků a na rozdíl od Königa byl na olympiádě i před čtyřmi lety v Londýně. Ale tam jel tehdy pouze silniční závod, takže i jeho čeká v časovce pod pěti kruhy premiéra. Ovšem se smělými plány. "Plánuju dojet minimálně do desítky," prohlásil Bárta, na jehož kontě je i třetí místo z časovky na Tour de France v roce 2014. König byl tehdy ve stejném závodě na 54 km pátý.

Ženy čeká totožná trať, jen s tím rozdílem, že okruh Grumari absolvují pouze jednou a jejich závod má délku 29,9 kilometru. Ve startovním poli nebude mít česká cyklistika zastoupení. Rychlobruslařská šampionka Martina Sáblíková se podle pravidel nekvalifikovala a na věci už nic nezměnila ani žaloba k CAS.

 • Slavící Lucie Šafářová a Barbora Strýcová
  Slavící Lucie Šafářová a Barbora Strýcová autor: Šimánek Vít, zdroj: ČTK
 • Petra Kvitová po vítězné výměně
  Petra Kvitová po vítězné výměně autor: Vadim Ghirda, zdroj: ČTK/AP

V tenisovém turnaji má česká výprava stále několik žhavých medailových želízek. Cenným kovům se mohou výrazně přiblížit páry Lucie Šafářová, Barbora Strýcová a Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká. Na kurtu 4 je jako druhý zápas dne (od cca 18:30) naplánovaný souboj Šafářové a Strýcové s Italkami Erraniovou a Vinciovou, bývalými to deblovými světovými jedničkami. Bezprostředně po tomto duelu bude následovat střetnutí dua H+H s Ruskami Kasatkinovou a Kuzněcovovou.

Těsně před půlnocí se ve čtvrtfinálovém klání s Ukrajinkou Svitolinovou, čerstvou přemožitelkou Sereny Williamsové, představí Petra Kvitová, jediná zbývající česká naděje v singlech. Začíná rovněž soutěž smíšených párů a v ní se v nesporně zajímavém měření sil utkají Radek Štěpánek a Lucie Hradecká se španělským tandemem Nadal, Muguruzaová. Zápas by měl přijít na řadu též v čase kolem půlnoci.

Martina Moravčíková
Martina Moravčíková

V jachtingových soutěžích se opět představí Viktor Teplý s Veronikou Kozelskou Fenclovou, v plaveckých disciplínách zase Martina Moravčíková a Pavel Janeček. Jachting je na programu po osmnácté hodině, plavání pak o hodinu později.

Pokud by finále gymnastického víceboje vyhrál někdo jiný než Kohej Učimura, byla by to velká senzace. Sedmadvacetiletý Japonec je totiž nejvšestrannějším gymnastou světa a ve víceboji už sedm let nenašel přemožitele. V kvalifikaci sice spadl z hrazdy, čehož využil Ukrajinec Oleg Verňajev, ale Supermura, jak mu přezdívají novináři, sotva udělá dvě chyby po sobě.

přehrát video
Nejlepší z Ria: Den čtvrtý

V noci na čtvrtek po třetí hodině ranní sehrají poslední utkání ve skupině plážové volejbalistky Markéta Sluková s Barborou Hermannovou a po dvou porážkách je může udržet v turnaji jen vítězství. Argentinská dvojice Gallayová, Klugová zatím v Riu nezískala ani set, ale v olympijské generálce v Klagenfurtu postoupila až do semifinále.

Markéta Sluková a Barbora Hermannová
Markéta Sluková a Barbora Hermannová

První zlato bude uděleno ve stolním tenisu, a to za dvouhru žen, a asi nikdo nepochybuje, že stejně jako na všech předchozích Hrách poputuje do Číny. V domácí kvalifikaci sice neuspěla nejlepší hráčka světa Liou Š'-wen, ale obě finalistky z Londýna Li Siao-sia a Ting Ning ji nepochybně dostatečně zastoupí.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.