ČTsport

ČTsport
pátek 20. července 2018 Ilja

Kdyby byl Phelps zemí, byl by jednou z nejúspěšnějších v historii Her

Velikost textu:
aktualizováno 10. 8. 2016 11:12

Fenomenální americký plavec Michael Phelps nasbíral během svých účastí pod pěti kruhy dvacet jedna zlatých medailí. Britská BBC porovnala jeho dosavadní zisk olympijských prvenství s historickou bilancí jednotlivých národních států a vyšel z toho zajímavý závěr. Kdyby byl totiž Phelps zemí, byl by momentálně 34. nejúspěšnější.

Michael Phelps
Michael Phelps

Své sportovce má na letošní olympiádě 206 států. Velké většině z nich se doposud nepodařilo vybojovat tolik nejvyšších stupínků, kolik ikoně světového plavání.

Domácí Brazílie nasbírala v historii olympijských her 24 zlatých medailí (aktuální stav k 9.8.2016), to je jen o tři více než jich má na svém kontě Phelps.

Horší než Phelps je třeba Argentina, Rakousko, Jamajka, Mexiko či více jak miliardová Indie, ale i Česko, to pokud počítáme úspěchy v jeho samostatné éře. Těch bylo čtrnáct, českoslovenští sportovci se na LOH postarali o celkem 49 prvních míst.

Sbírku olympijských triumfů může Phelps rozšířit ještě v polohovce na 200 metrů, na motýlkářské stovce a v závěrečné štafetě na 4 x 100 metrů polohový závod.

přehrát video
Plavecké finále mužů na 200 m motýlek
Zdroj: BBC, ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.