ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Sáblíková už má sezení u tribunálu za sebou, na rozhodnutí musí čekat

Velikost textu:

Rio de Janeiro – S pozitivními pocity se vrátila česká výprava od Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS), na níž se řešila možnost startu Martiny Sáblíkové ve středeční olympijské časovce. Sezení trvalo hodinu a čtyřicet minut, na konečné rozhodnutí si však musí všichni ještě pár hodin počkat. Česká reprezentantka tak hned odjela trénovat.

Martina Sáblíková
Martina Sáblíková

Sáblíková přišla k tribunálu v tmavě modrém kalhotovém kostýmu. Spolu s ní u něj v hotelu Oceánico na dohled Atlantiku byl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a případ přednesl člen Legislativní rady ČOV Martin Maisner. Po skončení tribunálu se Sáblíková usmívala, ale ihned odjela za přípravou.

Během jednání také Sáblíková sama promluvila. "Měla krátké vystoupení, asi dvouminutové prohlášení. Popisovala, jak se připravovala, co pro ni olympiáda znamená. To tribunál zajímalo, protože s právníky hovoří pokaždé. Sportovci chodí málo a tribunál má pak pocit, že sportovci nestojí za to, aby přišel," řekl Maisner.

Argumentace pro Sáblíkovou měla 18 stran a Mezinárodní cyklistické unie UCI 20 stran. Obě strany pak obhajovaly svůj názor. "Měl jsem pocit, že máme lehce navrch. Tribunál pozorně naslouchal našim argumentům a přišlo mi, že jsme na tom lépe. Skáčeme hezky a daleko, ale nevím, jestli to bude stačit," řekl Maisner.

Tříčlenný panel si od české strany vyslechl, že pravidla UCI jsou diskriminační. "Pravidlo, že musí jet silniční závod, aby se kvalifikovala do časovky, je podobné, jako kdyby sprinter Bolt běžel maraton, než půjde do sprintu. To je extrémní přirovnání, ale ten argument se jim líbil," poodhalil Maisner fragmenty z jednání.

Maisner měl pocit, že argumenty české strany vyzněly přesvědčivě. "Výklad protistrany je také legitimní. Naše situace se nezhoršila, měli jsme dojem, že tribunál je nám přátelsky nakloněný, ale uvidíme, jak to dopadne," řekl právník.

Myslel si, že je důležité, že v tomto případě nejde o doping. "Martina je pilíř olympijské komunity. Většina sporů je o tom, jestli brali bobule nebo ne. Tohle je něco absolutně jiného. Ona je vzor, Mirek Dušín na bruslích. O to je naše pozice lepší," řekl Maisner.

Doplňující otázky mířily podle Maisnera pouze k UCI. "Ptali se, že kdyby byl nejlepší časovkář s hodinovým náskokem a nejel silniční závod, tak by nejel. Odpověď UCI se panelu moc nelíbila. Tam to byly body pro nás," řekl Maisner.

Devětadvacetiletá Sáblíková žila v domnění, že si na loňském mistrovství světa olympijský start zajistila. Když ale mezinárodní cyklistická federace UCI zveřejnila seznam kvalifikovaných zemí, Česká republika na něm chyběla. Cyklistický svaz podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.