ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

Nepejchal: Nezvládl jsem to hlavou, ale byla to velká zkušenost

Velikost textu:

Rio de Janeiro - Říkají mu mimozemšťan. Sportovní střelec Filip Nepejchal totiž v letošní sezoně raketově vlétl do světové špičky, na stoprocentní výkon v náročném olympijském závodu ve vzduchové pušce v Riu však jeho psychika ještě nestačila. Kolínský talent tak bere dnešní závod jako obrovskou zkušenost, která mu pomůže do budoucna.

přehrát video
Nepejchal: Jsem zklamaný, normálně mám na víc

Na olympijské hry může jet ještě mnohokrát. Na začátku července oslavil teprve sedmnácté narozeniny, ale dokázal vyhrát nejen juniorské mistrovství Evropy v malorážce, ale také Světový pohár ve vzduchovce v Baku. Přitom v tomto závodu střílel o možnost startovat na OH. "Tehdy jsme třem klukům řekli, že kdo udělá nejlepší výsledek, tak pojede do Ria. A on hned vyhrál. Je to mimozemšťan," řekl o něm kouč Jan Videcký.

Nadpozemské schopnosti ale Nepejchal ještě nemá. Dnešní závod začal výborně, po třech položkách útočil na postup do finále. Pak ale jeho psychika dostala trhliny. "Nezvládl jsem to hlavou. V ničem jiném to nebylo," pravil Nepejchal. "Ale určitě to byla velká zkušenost, snad to bude v dalším závodu lepší," uvedl.

V Riu ho ještě čeká královská třípolohová malorážka a malorážka vleže. Nepejchal se ke sportovní střelbě se dostal před osmi lety v kolínském oddílu. Měl však takový talent, že si ho hned všiml trenér Videcký a po pár letech to spolu dotáhli až na olympiádu.

Mladík studuje střední průmyslovou školu a trénuje v Kutné Hoře, kam dojíždí z Kolína. Střílí za plzeňský klub, kam ale jezdí málokdy. Dnes byl nervózní víc než kdy jindy. "Je to na olympiádě trochu jiný zážitek než obvykle," uznal.

Když se mu přestalo dařit, několikrát odložil zbraň, šel se poradit s koučem, ale vnitřní klid už nenašel. "Na to jiný návod není, jak se dát dohromady," uvedl. Už když jel do Ria, neměl v hlavě cíl uspět ve finále. Spíš věřil, že si jede pro zkušenosti. A do budoucna chce střílet víc disciplín, i když nejvíc tíhne ke vzduchovce.

"Ale malorážka je taky super, baví mě všechno, budu vícebojař," řekl sportovec, který vedle střelby má rád také běh a jízdu na kole. Na olympiádě se rozkoukává, patří spíš mezi zamlklé sportovce.

I novinářům chtěl v Riu nejprve utéct. "Musel jsem ho sem táhnout za ruku," pousmál se kouč Videcký. "Je to tady rozhodně pěkné, líbí se mi tu," řekl Nepejchal, který si osobně užil i slavnostní zahájení. "Perfektní, to se nedá zapomenout," hodnotil. V olympijské vesnici se však s ostatními moc nebaví. "Jsem mladej," pousmál se.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.