ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Život dobrovolníka v Riu? Pracovní směny, zážitky a olympijská atmosféra

Velikost textu:

Rio de Janeiro - Na organizaci olympijských her v Riu de Janeiro se podílí na 70 000 dobrovolníků. Nejvíce se jich přihlásilo z USA, Ruska, Číny a Velké Británie a jsou mezi nimi i Češi. Poprvé se přitom představili na olympiádě v Londýně v roce 1948. Pochvalují si nejen atmosféru a příležitost být v centru olympijského dění, ale také možnost okusit nejrůznější zážitky.

Dobrovolníci v Riu de Janeiro
Dobrovolníci v Riu de Janeiro

Přihlášky se podávají v dvouletém předstihu a samozřejmostí je nutná znalost anglického jazyka. Dobrovolníky následně čekají nejrůznější pohovory, on-line testy i on-line školení. Na místě v době těsně před konáním Her následně probíhají školení v prostorách sportovišť.

Dobrovolník si však sportovní soutěže nevybírá, byť může v přihlášce zvolit osobní preference. Praxe je ale taková, že se vyplatí přijmout první nabídku a neodmítat. To ostatně potvrzuje také český dobrovolník Marek Čech, který kývl na šerm a taekwondo.

"V aplikaci jsme vyplňovali preference na sport, ale pozice byla přiřazena podle předem neznámého klíče. Takže mně byla nabídnuta pozice, která přesně spočívá v práci s novináři, konkrétně v mixzóně. Nabídku jsem přijal. Máte možnost ji odmítnout, ale chtěl jsem mít jistotu, že se na olympiádu dostanu," dodal Čech.

přehrát video
Dobrovolníkův život na olympiádě

Olympijská atmosféra je prodchnuta všemi sporty a na všech sportovištích, což si český dobrovolník pochvaluje.

"Když se sportovci účastní soubojů, nepanuje mezi nimi nenávist, ale je tam pokora. Je vidět, že se sportovci respektují. Ve sportu, jako je šerm, který není davový, se závodníci znají a je z nich cítit olympijská myšlenka," pochvaloval si český pracovník.

V Brazílii není nouze o zajímavé životní zážitky, dobrovolníci pomáhají nejen při závodech, ale někteří přiložili ruku k dílu u stavby reprezentačních domů v Riu, jako je ten český. Marek Čech se tak podílel i na budování studia České televize. Památných momentů se tak nabízí dost.

Práce dobrovolníka se dělí na ranní a odpolední směny, výjimkou však nejsou ani noční šichty. Do včasného nástupu se musí zohlednit i složité dojezdy na místa sportovních klání, neboť doprava je vcelku komplikovaná. Linky autobusů bývají přeplněné a často nejezdí podle jízdních řádů.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.