ČTsport

ČTsport
sobota 18. srpna 2018 Helena

Plavkyně Baumrtová ani Moravčíková se do semifinále neprobojovaly

Velikost textu:
aktualizováno 7. 8. 2016 20:35

Rio de Janeiro – Simona Baumrtová těsně nepostoupila do semifinále znakařské trati na 100 metrů. V rozplavbách skončila sedmnáctá, tedy na prvním nepostupovém místě. Účast v semifinále jí unikla o 19 setin sekundy. Z rozplaveb nepostoupila na stejně dlouhé trati ani prsařka Martina Moravčíková, která skončila pětadvacátá.

Simona Baumrtová
Simona Baumrtová

Baumrtová, která se do startovní listiny závodu na 100 metrů znak dostala na poslední chvíli, dohmátla šestá ve třetí rozplavbě. Časem 1:01,08 zaostala o sekundu a čtvrt za vlastním českým rekordem, který vytvořila v roce 2013. Na rozdíl od olympiády v Londýně, kdy byla na znakařské stovce desátá, tak tentokrát do semifinále nepostoupila.

"Měla jsem velký úspěch na minulé olympiádě, to bylo skvělé. Teď to neklaplo, nedá se nic dělat. Mám další šance, třeba to bude lepší," řekla po závodě Baumrtová. Další šanci bude mít na dvojnásobné trati, která je na programu 11. srpna. Mezitím poplave polohový závod na 200 metrů.

přehrát video
Baumrtová i Moravčíková nepostoupily na znakařské stovce do semifinále

Sedmadvacetiletá Moravčíková ve třetí rozplavbě zaplavala čas 1:08,50. Byla o tři desetiny rychlejší než na letošním evropském šampionátu v Londýně.

"Se stovkou mám problémy. Starty, výjezdy, obrátky – je to vždycky taková náhoda. Samozřejmě jsem chtěla plavat o něco lépe, ale hlavní závod teprve přijde, což je dvoustovka," vysvětlila Moravčíková. Závod na dvojnásobné trati ji čeká 10. srpna.

Olympijský bazén si Moravčíková oblíbila. "Mám ho moc ráda, je rychlý a moc se mi tady líbí," řekla česká reprezentantka.

Jefimovová uspěla s odvoláním a postoupila

Z druhého místa postoupila do semifinále prsařské stovky Ruska Julia Jefimovová, která na poslední chvíli uspěla s odvoláním proti zákazu startu v Riu. Úřadující mistryně světa zaostala o setinu za Američankou Lilly Kingovou.

Čtyřiadvacetiletá ruská plavkyně se v pátek dozvěděla, že může startovat. "Poslední půlrok jsem nechápala, co se děje. Jsem šťastná, že jsem tady, a jsem připravená závodit," řekla. Soupeřky Ruta Meilutyteová z Litvy a Britka Chloe Tuttonová její účast nekomentovaly.

Třináctiletou nepálskou plavkyni olympiáda nadchla

Společně s Baumrtovou na znakařské stovce startovala také vůbec nejmladší účastnice olympiády, reprezentantka Nepálu Gaurika Singhová, které je 13 let a 255 dní. Školačka žijící v Británii, kam se s rodiči přistěhovala ve dvou letech, vyhrála tříčlennou nejpomalejší rozplavbu.

Nastoupila do ní v náhradních plavkách, protože si ty připravené roztrhla při oblékání nehtem. I když nemohla pomýšlet na postup, byla nadšená. "Bylo úžasné se podívat nahoru na tabuli a vidět tam svůj čas," řekla novinářům mladičká plavkyně. Loni přežila zemětřesení v Nepálu, při němž zahynulo asi 9000 lidí. Právě v té době byla v Káthmándú.

Plavání, rozplavby:

100 m prsa: 1. Kingová (USA) 1:05,78, ...25. Moravčíková (ČR) 1:08,50.

100 m znak: 1. Bakerová (USA) 58,84, ...17. Baumrtová (ČR) 1:01,08.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.