ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Ruští paralympionici nemohou kvůli dopingovému skandálu do Ria

Velikost textu:
aktualizováno 7. 8. 2016 18:25

Rio de Janeiro – Zatímco většina ruských sportovců může startovat na olympijských hrách v Riu, k ruským paralympionikům Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) tak shovívavý nebyl a sáhl k plošnému zákazu startu. Rusové tak budou na nadcházejících paralympijských hrách chybět. Zástupci Ruska vzápětí oznámili, že se proti trestu odvolají k sportovnímu arbitrážnímu soudu CAS.

Ruští paralympionici na hrách v Soči
Ruští paralympionici na hrách v Soči

Podle ruského ministra sportu Vitalije Mutka odporuje uplatnění kolektivní viny zdravému rozumu. "Podáme žalobu k CAS. Budeme za naše sportovce bojovat," uvedl Mutko pro agenturu Interfax.

Funkcionáři IPC tak nenásledovali rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru, který k plošnému trestu nesáhl a povolení startu jednotlivých sportovců na Hrách v Brazílii nechal na jednotlivých federacích.

Představitelé IPC už po zveřejnění zprávy z vyšetřování Světové antidopingové agentury WADA avizovali nekompromisní přístup. Podle informací kanadského právníka Richarda McLarena podváděli na zimních Hrách v Soči i ruští paralympionici, k výměnám pozitivních vzorků za čisté podle zprávy docházelo nejen u olympioniků.

"Nejsmutnější na celé situaci je to, že se nejedná o sportovce, kteří by zneužívali systém, ale o státem vedený systém, který zneužívá sportovce," prohlásil předseda IPC Philip Craven. "Jejich lačnost po slávě za každou cenu vážně poškodila integritu a pověst sportu. Naše rozhodnutí je mnohem vážnější, než jen vyloučení jednotlivých sportovců," dodal.

Rusko skončilo na předchozích paralympijských hrách v Londýně před čtyřmi lety druhé v pořadí národů. Do Brazílie plánovalo vyslat do bojů o medaile, které jsou na programu od 7. do 18. září, výpravu čítající 267 reprezentantů z 18 sportů.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.