ČTsport

ČTsport
neděle 22. července 2018 Magdaléna

Veslaře straší extrémní vlny. Je to jako na přeboru, hlesla Topinková Knapková

Velikost textu:
aktualizováno 6. 8. 2016 17:49

Rio de Janeiro – Hned úvodní den narušily veslařskou regatu nezvykle vysoké vlny a silný vítr. Podle řady závodníků to nebyly na laguně Rodriga de Freitase regulérní podmínky. Obhájkyně zlata Mirka Topinková Knapková i dvojnásobný stříbrný olympijský medailista Ondřej Synek sice postoupili bez problémů do čtvrtfinále, v cíli ale jen rozhazovali rukama. Topinková Knapková se dokonce při jízdě na start bála, aby se nepřevrátila.

Veslařky na olympijské regatě
Veslařky na olympijské regatě

"Hrozný, měla jsem plnou loď vody a potápěla jsem se. Měla jsem problémy vůbec dojet na start," hlesla v cíli česká skifařka. "Megaextrém, nezažil jsem, že by se v tomhle vůbec někdy závodilo. Hlava mi to nebere," přidal se s kritikou Synek.

Mistrovství ve vlnách, surfování, jízda na pramici pod Karlovým mostem. Taková slova padala při popisu závodů. Favorizovaná Australanka Kim Brennanová málem nepostoupila. Za neznámou Mexičankou Kenií Alanisovou-Lechugaovou zaostala o jedenáct sekund. Při závodě dvojek bez kormidelníka se dokonce Srbové vykoupali.

Některé reprezentantky z veslařsky rozvojových zemí také měly velké problémy s lodí širokou jen 26 centimetrů udržet se na hladině, natož jet rovně, a na trati byly skoro deset minut. "Holky z Baham byly úplně vystrašené. A já jsem se bála, protože tam nikde nebyl záchranný člun," uvedla česká veslařka.

přehrát video
Synek a Topinková jsou ve čtvrtfinále, stěžovali si na vlny

Po dojezdu si postěžovala britské legendě Stevu Redgraveovi, pětinásobný olympijský vítěz pracuje v Riu pro BBC. "Říkal, že mi rozumí, ale prý se mám tomu postavit čelem a dát hlavu vzhůru," řekla Topinková Knapková.

Chorvatský veslař Damir Martin: "To jsme mohli celý rok hrát fotbal někde na písku, přijet sem a bylo by to úplně stejné."

Ondřej Synek: "Kdybych vyhrál, asi bych mluvil jinak, ale olympijská medaile za tohle?"

Horší podmínky podle svých slov nezažila. Kdyby nebyla na olympijských hrách, jela by prý domů. "Je to jako na nějakém přeboru. Nejhorší je, když to fouká z boku, tam se udělají takové hřebínky a je to nepříjemné," uvedla. "Těžko se v tom řídí, musí se jednou rukou přetahovat, měla jsem pocit, že jedu na surfu. Člověk trénuje čtyři roky, aby závodil s lidmi, se kterýma normálně nezávodí."

Podle Synka vůbec nejde o to, kdo má jak natrénováno a kdo jak jede technicky. "Jen o to, kdo se přes to líp dokáže přeplácat," láteřil.

Organizátoři se tak ocitli v problémech. Veslaři si stěžují, program nabral hned první den soutěží zpoždění. Posouvat závody kvůli televizím a nabitému programu moc nejde, navíc předpověď hovoří v dalších dnech o větru o síle minimálně tři metry za sekundu a kolem poledne a po obědě až sedm metrů za sekundu.

"Někomu to v tom jede, někomu ne. Prvních 200 metrů najedeš maximálně loď, pak můžeš ztratit deset lodí během 500 metrů. Chytneš kraba a je po všem," upozornil na nežádoucí záběr opačným směrem. "Tady se nedá řídit, tady se spíš jednoduše vystoupí z lodi. Já jsem tak tři čtyři kraby chytil, v jednu chvíli jsem skoro musel zastavit, protože to byly vlny jak od motorového člunu," dodal Synek.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.