ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor

Judista Petřikov skončil v osmifinále, zlato slaví Mudranov a Paretová

Velikost textu:
aktualizováno 6. 8. 2016 23:37

Rio de Janeiro – Cesta judisty Pavla Petřikova olympijským turnajem skončila v osmifinále. Nad jeho síly byla v kategorii do 60 kg nasazená čtyřka a mistr světa Naohisa Takató z Japonska, jenž nakonec získal bronz. Petřikov tak skončil devátý. Ze zlata se radoval Rus Beslan Mudranov. Mezi ženami nejcennější kov v nejlehčí kategorii do 48 kg získala Argentinka Paula Paretová.

Judista Pavel Petřikov
Judista Pavel Petřikov

V prvním kole měl třicetiletý Petřikov volný los. Ve druhém kole pak suverénně porazil Gavina Mogopu z Botswany. Zúročil své zkušenosti a soupeře jasně přepral. Už po půlminutě bodoval na wazari. Následně předvedl chvat ouči-gari, za což získal nejvyšší hodnocení ipon a zápas ukončil. Zároveň ušetřil síly na další souboj.

V něm už byl outsiderem. Takató za poslední čtyři roky před Hrami prohrál pouze tři ze 43 zápasů a poradil si i s českým reprezentantem. Petřikova zdolal ve velkém stylu, když mu už po 16 vteřinách vyšla uči-mata. Třiadvacetiletý Japonec tak vyhrál i druhý vzájemný zápas.

"Bohužel to na vytoužené čtvrtfinále nestačilo. Po postupu do osmifinále mi stopku vystavil Japonec, který vystihl můj pohyb do strhu a bylo po všem..." napsal Petřikov na Facebooku. "To se zkrátka stává, jen je blbé, že zrovna mně a zrovna na olympijských hrách," dodal.

přehrát video
Judista Petřikov postoupil do osmifinále

České judo má v Riu ještě dva zástupce. V pondělí 8. srpna se ve váze do 73 kilogramů představí Jaromír Ježek a ve čtvrtek 11. srpna bude v kategorii do 100 kilogramů útočit na medaili Lukáš Krpálek.

Takató si nakonec z OH veze bronz, stejně jako Dijorbek Urozbojev z Uzbekistánu. Zlato získal Beslan Mudranov a postaral se o první medaili v Riu pro ruskou výpravu, jež přijela do Brazílie okleštěná kvůli dopingovému skandálu například o atlety či vzpěrače. Mudranov porazil ve finále Jeldose Smetova z Kazachstánu.

Argentinská judistka Paola Paretová se zlatou medailí z OH v Riu de Janeiro
Argentinská judistka Paola Paretová se zlatou medailí z OH v Riu de Janeiro

V nejlehčí kategorii žen do 48 kg splnila roli favoritky mistryně světa Paula Paretová. Argentinka porazila ve finále Korejku Čong Po-kjong a získala druhou olympijskou medaili po bronzu z Pekingu. O třetí místo se podělily Japonka Ami Kondóová a Otgonceceg Galbadrachová z Kazachstánu.

Zklamáním skončila soutěž pro domácí favoritku Sarah Menezesovou. Obhájkyně zlata z Londýna se v průběhu dne zranila, v opravách podlehla Mongolce Urantsetseg Munkhbatové a obsadila sedmé místo. "Má vykloubený loket, jela do nemocnice v olympijské vesnici," uvedla mluvčí Brazilské judistické federace Manoela Pennaová.

Judo:

Muži - do 60 kg: 1. Mudranov (Rus.), 2. Smetov (Kaz.), Takató (Jap.) a Urozbojev (Uzb.), 5. Safarov (Ázer.) a Papinašvili (Gruz.), 7. Kim Won-čin (Korea) a Kitadai (Braz.), 9. Petřikov (ČR).

Ženy - do 48 kg: 1. Paretová (Arg.), 2. Čong Po-kjong (Korea), 3. Kondóová (Jap.) a Galbadrachová (Kaz.), 5. Munchbatová (Mong.) a Álvarezová (Kuba), 7. Menezesová (Braz.) a Csernoviczká (Maď.).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.