ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

K první zlaté medaili v Riu se prostřílela Thrasherová, rozhodl bod

Velikost textu:
aktualizováno 6. 8. 2016 20:43

Rio de Janeiro - Zlatou střelu vyslala ze své vzduchové pušky v olympijském finále devatenáctiletá Američanka Virginia Thrasherová. Stala se tak první šampionkou celých olympijských her. Do finálového klání se nedostaly Češky Nikola Mazurová ani Adéla Bruns.

Virginia Thrasherová
Virginia Thrasherová

Mladá Američanka porazila ve vyrovnaném finále s překvapivým vyústěním Číňanky Tu Li a obhájkyni londýnského zlata I S'-ling. Thrasherová přitom dosud nikdy na velkých závodech nevystoupila na stupně vítězů.

Nejvýš byla letos na Světovém poháru v Mnichově čtvrtá v malorážce, ve vzduchové pušce je v SP jejím maximem dokonce až sedmé místo. "Překonalo to mé nejdivočejší sny," řekla novopečená olympijská šampionka.

Tu Li, která už má dvě olympijská zlata a na střelnici v Riu v této disciplíně opanovala dubnový Světový pohár, s ní ve finále prohrála o bod.

Thrasherová se jako malá věnovala krasobruslení. Na střelbu přešla před pěti lety po rodinném výletu na lov. Hned první ranou na prvním lovu zastřelila jelena a přesná muška jí vydržela.

Do finále postoupila ze šestého místa. "Asi v polovině finále jsem si uvědomila, že bojuji o medaili. Ale rychle jsem tu myšlenku zaplašila a soustředila se na dýchání, na každou jednotlivou ránu," vyprávěla.

přehrát video
Mazurová o jeden a půl bodu nepostoupila do finále

Češky skončily v kvalifikaci

Nikola Mazurová skončila v kvalifikaci osmnáctá, Adéla Bruns na 32. místě. Jednadvacetiletá Mazurová nastřílela 414,4 bodu a od finálové osmičky ji dělilo 1,5 bodu. Na postupových místech se krátce objevila jen v průběhu druhé položky. Bruns měla součet 411,8 bodu.

Česká republika má na disciplínu příjemné vzpomínky, Kateřina Emmons ve vzduchovce vybojovala v roce 2004 v Aténách bronz a o čtyři roky později v Pekingu zlato. Bruns získala v Londýně 2012 ještě pod dívčím jménem Sýkorová bronz ve své hlavní disciplíně, třípolohové malorážce. V té se stejně jako Mazurová představí v Brazílii ve čtvrtek.

1. Thrasherová (USA) 208,0 b., 2. Tu Li 207,0, 3. S'-ling (obě Čína), 4. Englederová (Něm.), 5. Vdovinová (Rus.), 6. Ahmadiová (Írán), 7. Pejčičová (Chorv.), 8. Schererová (USA), ...v kvalifikaci 18. Mazurová, 32. Bruns (obě ČR).

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.