ČTsport

ČTsport
pondělí 23. července 2018 Libor

Doktor a Kejval: Sport se mění spolu s dobou, myšlenka je ale stejná

Velikost textu:

Rio de Janeiro – Olympijské hry startují za zvuku pochybovačných hlasů. Ty o Hrách v Riu mluví jako o dolování peněz, kritizované jsou i podmínky, za kterých je olympiáda v Brazílii organizována. Šéf české mise Martin Doktor a předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Jiří Kejval shodně reagují v tom smyslu, že sport se přirozeně mění spolu s tím, jak se proměňuje doba. Oba zůstávají věrnými následovníky ideí olympijského hnutí.

přehrát video
Doktor: Sportovci chtějí být nejlepší, s penězi nekalkulují

Olympijské hry se v nynější době musí vyrovnávat s názory, že jde už jen o zkomercionalizovanou podívanou bez zřetele ke svým dávným, coubertinovským kořenům. Předseda ČOV Kejval si to ovšem nemyslí. "Od kořenů se sport odklonil, ale zároveň se i změnila doba. Především olympijské hnutí je ale věrné původní myšlence barona Coubertina a drží si svou úroveň," míní Kejval. "Dramaticky se změnila doba, ale ta základní myšlenka je pořád stejná," dodal.

Podobný názor má i Martin Doktor. "Sportovci v první řadě neřeší finance, které jim za jejich výkon přijdou. Řeší to, že chtějí vyhrát –  a ne kvůli penězům, ale kvůli tomu, že chtějí být nejlepší. Ke sportu finance patří, to je pravda. Nevěřím ale, že by sportovec kalkuloval s tím, kolik bude mít za vítězství peněz," doplnil Kejvala šéf české mise v Riu.

Jiří Kejval
Jiří Kejval

Plošné vyloučení Rusů by byla chyba

S ideály olympijského hnutí ovšem souvisí i notně propíraná kauza ruského sportu. Mnozí vnímají rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV), který plošně vyloučil "pouze" ruské atlety, a nikoliv už zástupce z jiných sportů, jako polovičaté. Kejval s tím nicméně nesouhlasí. "Je to složitá otázka. Plošné vyloučení en bloc by bylo ve sportu absolutně neakceptovatelné, takže si myslím, že to dopadlo dobře a v rámci možností spravedlivě," míní Kejval.

Doktor tlumočil názory českých sportovců, kteří se většinou staví proti plošnému zákazu. "Převažuje názor, kdy se sportovci obávají, že kdyby to bylo plošně aplikováno, tak by bylo narušeno právo jednotlivce. Všude slyšíme, že bojujeme za čistého sportovce, ale tady by ten čistý sportovec utrpěl – celý život tvrdě pracovat, a pak nejet na základě nějakého systému, je špatně," míní Doktor.

Představení olympijské kolekce
Představení olympijské kolekce

Oblečení výpravy: Jsme vidět, a to je dobře

Čeští sportovci podle ohlasů svým oblečením znovu nezapadli. I Doktor si jeho design pochvaloval. "Původní návrh byl ještě o trochu odvážnější. David Kostelecký mi říkal, že za ním chodí lidi a říkají mu, jak se jim oblečení líbí. Jsem rád, že jsme vidět a vždy máme něco jiného. Užili jsme si různých verzí stejných barev, tohle je lepší," myslí si Doktor. "Českých fanoušků tu je málo, tak chceme, aby byli vidět," uzavřel Kejval.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.