ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Za rytmu samby se v Riu otevřel Český dům, přítomen byl i prezident Zeman

Velikost textu:

Rio de Janeiro – Luxusní čtvrť, všude palmy a na střeše velká postavička Emila Zátopka. V Riu de Janeiro se otevřel Český dům, který je místem setkávání a oslav sportovců, funkcionářů, sponzorů, fanoušků i novinářů. Za rytmů samby a bubnů se slavnostního ceremoniálu zúčastnil i prezident Miloš Zeman.

přehrát video
V Riu se otevřel Český dům

Český dům funguje na olympijských hrách už od Barcelony v roce 1992 a velký úspěch sklidil zejména na minulých Hrách v Londýně, kde byl zázemím i pro fanoušky, kterých v Británii osobně byly tisíce. Projekt domu v Riu je i proto skromnější, vedle Zemana ho otevřeli i slovenský prezident Andrej Kiska či ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Situován je v luxusní rezidenční čtvrti Barra da Tijuca a je zapuštěný do země. Jeho okolí dotvářejí palmy a hory ve tvaru homolí, na střeše září do noci všemi barvami silueta běžce Emila Zátopka, jehož postavička provází český tým celými Hrami.

"Byla to práce rok a půl zpátky, je to nejlepší lokalita. Je to tady bezpečná oblast v porovnání s Copacabanou a centrem města. Je to blízko olympijské vesnici, aby to měli sportovci blízko. Třeba jen na pivo nebo oslavit medaili," řekla Blanka Konečná, vedoucí štábu Českého domu.

Česká republika se v Českém domě i prezentuje. Jsou k vidění výrobky padesátky českých firem, země se představuje i jako turistická destinace. "Dům je otevřený i fanouškům, lze tady sledovat Českou televizi i brazilskou televizi," uvedla Konečná.

Náklady na zřízení domu se zatím nedají vyčíslit i kvůli specifické brazilské liknavé povaze. "Takže uvidíme, co nás ještě bude čekat. Pohybujeme se v rozmezí 27 až 36 milionů korun. Je to velké rozmezí, ale raději počítáme s rezervou," pousmála se Konečná.

Výbava domu se zařizovala čtyři měsíce dopředu, pak od května materiál cestoval do Brazílie. "Řešili jsme i nějaké nedostatky, naštěstí sem každou chvíli přiletěl speciál, takže jsme něco mohli ještě dopravit sem opravené," uvedla Konečná.

Dům je otevřený od jedenácti hodin do půlnoci a kromě českého piva v něm lze ochutnat i českou kuchyni. "Máme tady Češku, která žije v Brazílii a kuchaři pomáhá. Guláš děláme z brazilského hovězího," dodala s úsměvem Konečná.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.