ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Dost bylo politického boje. Kosovo se poprvé může soustředit jen na sportovní

Velikost textu:

Rio de Janeiro - Premiérový start na olympijských hrách je vždy speciální moment. Pro některé obzvlášť. Teprve před dvěma roky přivítal Mezinárodní olympijský výbor do své početné rodiny čerstvého člena: Kosovo. Osmička jeho sportovců tak má příležitost poprvé svou zemi reprezentovat pod olympijskými kruhy.

Pro 25letou Majlindu Kelmendiovou bude páteční večer vzpomínkou na celý život. Dvojnásobná světová šampionka v judu ponese během úvodního ceremoniálu vlajku svého státu. To vše navíc ve městě, jež je jejím osudovým. Právě v Riu získala před třemi lety svůj první titul mistryně světa.

O možnost startovat na olympiádě přitom sváděla souboj nejen se soupeřkami, ale i s vysokou byrokracií. Kelmendiová dlouho usilovala o to, aby mohla odjet do Ria v barvách Kosova – nikoliv Ruska. Moskva totiž neuznává nezávislost Kosova, a proto nebylo do poslední chvíle jasné, za koho se má světová šampionka na OH prát.

Poslední slovo tak mělo vedení Mezinárodní federace juda. "Pro mě je to čest, protože Kosovo je historicky prvně na olympijských hrách… Snila jsem o tom dlouho a teď je to skutečnost," svěřila se Kelmendiová v rozhovoru pro CNN.

Judistka Mailinda Kelmendiová
Judistka Mailinda Kelmendiová

I pro zbytek kosovské výpravy je přízeň sportovních federací velkým zadostiučiněním – a možností soustředit se plně na výkon. Střelkyně Urata Ramaová o tom ví své. „Klid duše a naprosté soustředění je pro střelbu nejdůležitější,“ říká sportovkyně. Podle svých slov konečně může opustit obavy, zda tyto kvality vůbec bude mít šanci uplatnit.

Řada jejich předchůdců ale takové štěstí neměla. V 90. letech se kosovští sportovci museli podřídit potřebám celé Jugoslávie – i faktu, že například režim Slobodana Miloševiče v reprezentaci preferoval etnické Srby oproti lidem s albánským původem.

Kosovo přijal Mezinárodní olympijský výbor mezi své členy v prosinci 2014, politického uznání se ale malá balkánská země jen tak nedočká. Podle mnohých Kosovanů už jen tím, že Rusko s právem veta takovou možnost v Radě bezpečnosti OSN odmítá.

Barvy Kosova bude hájit také plavkyně Rita Zeqiriová
Barvy Kosova bude hájit také plavkyně Rita Zeqiriová

Pro Kelmendiovou jako největší naději Kosova jde politické pozadí momentálně stranou. Předloňská mistryně světa i letošní mistryně Evropy však věří, že další úspěch v Brazílii by znamenal víc než jen medaili a osobní slávu. "Když olympijský výbor přijal Kosovo jako svého člena, mluvila jsem tehdy s náměstkem ministra zahraničí. Řekl, že je to nejdůležitější den Kosova od jednostranného vyhlášení nezávislosti v roce 2008," dodala pro CNN.

V Riu bude mít kosovská výprava dvojnásobné zastoupení kromě juda také v plavání a atletice, po jednom účastníkovi pak ve sportovní střelbě a v cyklistice. Kosovo se letos stalo také členem fotbalových organizací UEFA a FIFA a dodatečně bylo zařazeno do kvalifikace o postup na mistrovství světa 2018.

Bývalá srbská provincie vyhlásila v roce 2008 nezávislost, Srbsko nicméně proti tomu protestuje a nadále toto území na Balkánském poloostrově považuje za své.

Zdroj: CNN, ČT sport, RFE

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.