ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana

Cestu pochodně narušily protesty, policie použila slzný plyn

Velikost textu:

Duque de Caxias – Cesta olympijské pochodně do dějiště Her v Riu de Janeiro vyvolala nepokoje a výtržnosti. Došlo k nim během demonstrace ve městě Duque de Caxias nedaleko Ria. Policie použila k uklidnění situace slzný plyn, pepřový sprej i gumové projektily. Jeden z projektilů zasáhl devítiletou dívku, která musela být převezena do nemocnice.

přehrát video
Cestu olympijské pochodně provázely protesty a zatýkání

Přibližně 20 kilometrů od centra olympijského města protestovali studenti a profesoři proti špatné situaci ve školství. Ta dospěla do stadia, kdy je na některých univerzitách kvůli dlužným mzdám nemožný pravidelný provoz. V kontrastu s tím vynaložila Brazílie na pořádání sportovního svátku přibližně 10,5 miliardy eur.

Prosím, vyčkejte na načtení mapy, pokud se mapa nenačte, máte vypnutý JavaScript, nebo Váš prohlížeč nepodporuje Google mapy.

Demonstranti házeli směrem k pochodni kameny. Zazněla také hesla žádající odstoupení viceprezidenta Michela Temera, jenž se v květnu ujal prozatímně funkce prezidenta Brazílie poté, co senátoři zbavili dočasně prezidentku Dilmu Rousseffovou úřadu.

Pokus o krádež pochodně

Cestu olympijského ohně, který byl podle tradice zapálen v dubnu v řecké Olympii a do Brazílie dorazil v květnu, dosud provázely jen sporadické protesty. Před necelými dvěma týdny se neznámý muž ve městě Guarulhos pokusil pochodeň ukrást. Štafetu však díky pohotovému zásahu bezpečnostní služby narušil jen na několik vteřin a byl zadržen policií.

Do Ria de Janeiro má pochodeň dorazit dnes, den před zahájením olympiády. Do štafety se zapojí na 12 000 běžců, kteří s ní uběhnou celkem 20 000 kilometrů.

Právě na pátečním slavnostním zahájení se však při neuspokojivé politické situaci v zemi očekává další vlna nevole proti představitelům státu v čele s Temerem. Organizátoři jsou proto údajně připraveni přehlušit případný pískot po Temerově proslovu puštěním hudby.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.