ČTsport

ČTsport
úterý 14. srpna 2018 Alan

Zahájení olympiády bude ve skromném rytmu samby, nad Maracaná proletí dvojplošník

Velikost textu:
aktualizováno 2. 8. 2016 19:13

Rio de Janeiro - Páteční slavnostní zahájení olympijských her v Riu de Janeiro se bude odehrávat v rytmu samby. Dalšími lákadly, která z utajovaných příprav pronikla na veřejnost, budou brazilská topmodelka Gisele Bündchenová v roli zpěvačky a první motorové letadlo 14-Bis, jež před 110 lety zkonstruoval Brazilec Alberto Santos-Dumont. Slavnostní zahájení, při němž bude na stadionu zapálen olympijský oheň, začne v 1:00 SELČ v noci z pátku na sobotu. Přímý přenos odvysílá ČT sport a náš web, který z ceremoniálu nabídne i podrobný textový on-line přenos.

Stadion Maracaná
Stadion Maracaná

Při zkouškách na stadionu Maracaná se objevily první detaily chystaného ceremoniálu, který tradičně patří k nejsledovanějším událostem Her. Ředitel komunikace organizačního výboru Mario Andrada ujistil, že tvůrci večera zatím ukázali jen dvacet procent z toho, co připravili.

Už dříve dali hostitelé najevo, že zahájení bude podstatně skromnější než to před čtyřmi lety v Londýně. Rozpočet prý tvoří sotva deset procent toho, co do megashow investovali Britové, kteří za zahájení utratili v přepočtu více než 800 milionů korun. Místo špičkových technologií a dronů Brazilci sázejí na kreativitu, rytmus a emoce.

Brazilští fanoušci na Maracaná
Brazilští fanoušci na Maracaná

Podstatnou část programu tvoří procházka brazilskými dějinami od roku 1500, kdy tu přistál portugalský admirál Pedro Álvares Cabral. Hostitelé vzdají poctu svým slavným krajanům, počínaje Albertem Santosem-Dumontem, který v roce 1906 v Paříži uskutečnil první motorový let. Kopie legendárního dvojplošníku 14-Bis v pátek večer zakrouží nad stadionem.

Nejlépe placená supermodelka světa Gisele Bündchenová zazpívá "Dívku z Ipanemy", nejslavnější hit brazilského stylu bossa nova z roku 1962. Přitom sehraje scénku s přepadením se šťastným koncem. Při závěrečném karnevalovém průvodu se představí na šest set tanečníků z třinácti škol samby.

"Nebude to tak opulentní show jako v Londýně nebo Pekingu, ale bude to velmi emotivní ceremoniál, plný srdce a elegance," řekl hlavní producent Ital Marco Balich, který režíroval slavnostní zahájení zimní olympiády 2006 v Turíně a podílel se na zakončení Her v Soči.

"Mottem je také úsměv, protože ten symbolizuje přístup Brazilců k životu. Ukážeme je takové, jací jsou - navzdory sociálním či politickým problémům," dodal Balich. Umělců s dobrovolníky bude dohromady 4800.

přehrát video
Olympijská pochodeň putuje po Brazílii, nesou ji i významní sportovci
Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.