ČTsport

ČTsport
úterý 19. června 2018 Leoš

MOV přezkoumá všechny verdikty o startu Rusů na Hrách v Riu

Velikost textu:
aktualizováno 31. 7. 2016 10:36

Rio de Janeiro - Poslední slovo v otázce startu ruských sportovců na Hrách v Riu de Janeiro bude mít nakonec přeci jen Mezinárodní olympijský výbor (MOV) a nikoliv jednotlivé federace. Tříčlenná zvláštní komise MOV přezkoumá všechny verdikty mezinárodních federací, které povolily start přibližně 270 ruským reprezentantům a více než stovku jich po skandálu se státem řízeným dopingem na olympiádu nepustily. 

Prezident MOV Thomas Bach
Prezident MOV Thomas Bach

MOV do panelu jmenoval předsedu své lékařské komise Ugura Erdenera, šéfku komise sportovců Claudii Bokelovou a Juana Antonia Samaranche mladšího, viceprezidenta světové federace moderního pětiboje. Rozhodovat budou jen o sportovcích, které na hry pustily svazy, případně po úspěšném odvolání mezinárodní arbitráž CAS; znovu otevírat zamítnuté ruské žádosti komise nebude. 

"Komise přezkoumá veškerá rozhodnutí o jednotlivých ruských reprezentantech. Vše musí být vyřešeno do pátku. Pokud někoho vyřadí, nikdo už jeho místo v soutěži nezaujme," řekl mluvčí MOV Mark Adams. Před týdnem MOV rozhodoval, zda kvůli rozsáhlé dopingové aféře pustí ruské sportovce na olympijské hry. K plošnému trestu funkcionáři nesáhli, ale pro účast ruských reprezentantů stanovili přísná kritéria a rozhodnutí ponechali na federacích jednotlivých sportů.

přehrát video
Konečné slovo o účasti ruských sportovců bude mít komise MOV

MOV například ruské výpravě nařídil, že do Brazílie nesmí nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping. Všichni ruští reprezentanti v Riu pak budou podrobeni dodatečným mimosoutěžním kontrolám a sportovní svazy měly při rozhodování o účasti Rusů na hrách mimo jiné přihlížet jen k výsledkům antidopingových testů provedených mimo Rusko.

Kvůli aféře už před časem vyloučila mezinárodní federace IAAF z olympiády ruské atlety s výjimkou dálkařky Darji Klišinové, která žije v zahraničí. V Brazílii, kde hry začnou 5. srpna, budou chybět také ruští vzpěrači, z 28 veslařů jich vyhovělo regulím jen šest. 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.