ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan
Olympijské rivality

Asijskou nadvládu za pingpongovým stolem přerušil Jan-Ove Waldner

Velikost textu:

V olympijském programu figuruje stolní tenis od roku 1988. Z dvaceti osmi udělených zlatých medailí v tomto odvětví jich dva tucty získali Číňané, třikrát stanuli na nejvyšším stupínku Jihokorejci a pouze jednou triumfoval vyslanec evropského pingpongu. Byl jím v Barceloně 1992 švédský mág Jan-Ove Waldner, podle mnohých jeden z nejepších hráčů všech dob.

přehrát video
Waldnerova zlatá chvíle přišla v Barceloně 1992

V Číně jeho jméno dodnes vzbuzuje ohromný respekt, však zde také dostal přezdívku "Lao Wa" (Starý Waldner) nebo "Chang Qing Shu" (Věčně zelený strom), a to pro mimořádnou sportovní dlouhověkost a schopnost udržet se na špičkové úrovni. Ostatně v téměř devětatřiceti letech ještě hrál o medaili na olympiádě v Aténách 2004 a i když se potom o dva roky rozloučil s reprezentačním dresem, byl až do letošního února, tedy do svých padesáti let (!) aktivním hráčem ve švédské nejvyšší soutěži za tým Spårvägens BTK.

"Jsem už opravdu starý a nemám dále motivaci," vysvětlil své definitivní sbohem muž, který se ve sportu, jemuž tak dominují Asiaté, stal dvojnásobným mistrem světa ve dvouhře (1989, 1997) a v Číně, kolébce pingpongu, byl zejména v 90. letech nejuctívanější zahraniční sportovní modlou - hned vedle basketbalového kouzelníka Michaela Jordana.

Jan-Ove Waldner
Jan-Ove Waldner

Olympijskou premiéru zažil švédský reprezentant v Soulu 1988, kde vypadnul ve čtvrtfinále s domácí nadějí a pozdějším finalistou, Korejcem Kim Ki Taekem. V Barceloně, aniž by v turnaji potkal jediného Číňana, se probil až do finále, kde se střetnul s největším evropským rivalem,
Francouzem Jeanem-Philippem Gatienem, a hodně suverénně toto utkání opanoval.

V Atlantě opustil turnajového pavouka už v osmifinále po vyřazení od Kanaďana Huang Wenguana, aby si spravil chuť na následujících Hrách v Sydney. U protinožců se totiž probil až do samotného finále, kde na něho čekala světová jednička - Kong Linghui. V nádherném měření sil musel rozhodovat až pátý set a v něm tahal Seveřan za kratší konec poměrem 13:21. I tak se stal prvním a dosud jediným stolním tenistou, kterému se na LOH povedlo vybojovat druhou medaili ve dvouhře.

Ke třetímu cennému kovu měl švédský veterán blízko i při své olympijské derniéře v Aténách 2004. Jako nasazená šestnáctka vyřadil v play-off světovou dvojku, Číňana Ma, a v osmifinále i Němce Bolla. Až v semifinále podlehl Korejci Ryuovi. A o bronz ho připravila světová jednička, Číňan Wang. 

I tak se Waldner mohl pyšnit tím, že se zúčastnil prvních pěti olympijských turnajů ve stolním tenisu. Ještě o dva starty ho překonal jeho parťák z národního týmu, Jörgen Persson, stejně jako Belgičan Jean-Michel Saive a Chorvat Zoran Primorac. Všichni tři borci se rozloučili se svým účinkováním pod spojenými kruhy v Londýně 2012.

Waldner o tom, že olympijský triumf považuje za největší úspěch kariéry:

"Na olympiádě působí několik stovek lidí jako jeden tým. Je to prostě jiné, když je ve hře i mnoho dalších sportů. Takže nevyhráváte jen pro stolní tenis, ale pro celé Švédsko."

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.