ČTsport

ČTsport
neděle 24. června 2018 Jan
Olympijské rivality

Montreal 1976: Plavkyně Babashoffová proti dopingové mašinérii NDR

Velikost textu:

Americká plavkyně Shirley Babashoffová získala v 70. letech celkem osm olympijských medailí, dvě z nich měly zlatou hodnotu a obě pocházely ze štafet. O individuální prvenství ji na Hrách v Montrealu opakovaně připravily reprezentantky Německé demokratické republiky, tehdy masově používající zakázané látky. Babashoffová se stala symbolem marného boje proti dopingu.

Radost americké štafety z vítězství v závodě na 4× 100 metrů volným způsobem
Radost americké štafety z vítězství v závodě na 4× 100 metrů volným způsobem

"Byla jediná, kdo měl tenkrát odvahu se veřejně ozvat," zavzpomínal kouč Mark Schubert na frustraci své svěřenkyně, která to po čtyřech prohrách s nadopovanými východními Němkami už nevydržela a na tiskové konferenci utrousila několik uštěpačných poznámek. "Myslím, že bychom neměly vypadat jako muži a mít vousy. Bůh nás, ženy, nestvořil tak, abychom vypadaly jako tyto plavkyně," prohlásila zklamaná Babashoffová, v Montrealu třikrát stříbrná na kraulařských tratích a jednou v týmové polohovce.

Za podobné výroky ji hodně lidí odsoudilo a vysloužila si nálepku sportovkyně, která neumí bojovat a prohrávat. Proto poté o celé věci nemluvila více jak třicet let.

Vyjádřila se až v lednu 2007, kdy Německý olympijský výbor rozhodnul o odškodnění 167 sportovců z bývalé NDR za to, že byli součástí státem řízeného dopingového programu. "Je smutné, že to tak dlouho trvalo než vůbec někdo pomyslel na tyto lidi," uvedla Babashoffová na adresu obětí zrůdného systému komunistického sportu. "Nezávodily jsme pro peníze, byly jsme tvrdě makající amatérky. To, co jsme si zasloužily, nám bylo ukradeno přímo před našima očima. Bylo to jako sledovat bankovní loupež v přímém přenosu," hořce dodala s výtkou k vedení Mezinárodního olympijského výboru, které oné křivdě přihlíželo. Netřeba dodávat, že o lepší umístění přišly i plavkyně z mnoha dalších zemí...

přehrát video
Babashoffová se dočkala zlaté medaile alespoň ve štafetě

Malou náplastí na montrealskou nespravedlnost bylo pro Babashoffovou a její krajanky závěrečné štafetové klání na 4×100 metrů volným způsobem. Do něho ovšem vstupovalo v roli jasných favoritek východoněmecké kvarteto, a to nejen kvůli úspěchům svých členek na individuálních tratích, ale i vzhledem k výsledku v polohové štafetě z úvodu Her, v níž čtveřice NDR doslova deklasovala zbytek světa. Američankám nadělila šest a půl vteřiny.

Trenéři Babashoffové a spol. se před kraulařskou štafetou zaměřili na souhru při předávkách, a to se ukázalo jako jeden z klíčových faktorů během dramatického závodu. V jeho první polovině měly mírně navrch Východoevropanky, ovšem na třetím úseku předvedla životní výkon Jill Sterkelová a dostala zámořské kvarteto do vedení. To už montrealské publikum začalo tušit, že senzace není daleko.

Do štafetového finiše vyrazila Shirley Babashoffová a dokázala udržet těsný náskok před dotírající Claudií Hempelovou až do cíle, byť to proti svalnaté soupeřce bylo jen za cenu ohromného frekvenčního tempa. Američanky ve složení Kim Peytonová, Wendy Boglioliová, Jill Sterkelová a Shirley Babashoffová dohmátly v čase 3:44.82, čímž o téměř čtyři sekundy překonaly platný světový rekord. Závodnice NDR zůstaly pozadu o 68 setin sekundy. To byl konec příběhu, v němž plavecký David pokořil dopujícího Goliáše.

V soutěžích mužů to naopak byly z pohledu americké výpravy montrealské zlaté hody. Zámořští plavci totiž vylovili z olympijského bazénu dvanáct ze třinácti možných nejcennějších kovů.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.