ČTsport

ČTsport
pátek 22. června 2018 Pavla

Profil sportu: Sportovní střelba

Velikost textu:

Sportovní střelba se do současné podoby vyvinula v průběhu let z lovecké a bojové střelby. Na olympijských hrách se ve střelbě soutěží od roku 1896, kde se rozdělovalo pět střeleckých medailí. Dnes v olympijském menu najdeme tři samostatné disciplíny střelby – pistoli, pušku a brokovnici. Česká republika bude na mít na olympiádě v Riu pět zástupců ve střelbě včetně olympijského vítěze z Pekingu Davida Kosteleckého.

David Kostelecký
David Kostelecký

Disciplíny pistole, pušky a brokovnice od první olympiády prošly razantním vývojem. V Paříži roku 1924 se ještě střílelo na živé holuby, postupně se však program stabilizoval. V principu lze olympijskou střelbu rozdělit na tři kategorie podle typu střeliva.

Ze vzduchových zbraní se střílí diabolky o průměru 4,5 milimetru, přičemž terč je vzdálen 10 metrů a používá se vzduchová pistole i puška. Kulové zbraně používají malorážné náboje. Muži střílí libovolnou pistolí na 50 metrů, malorážkou a rychlopalnou pistolí na třikrát čtyřicet ran a také šedesát ran vleže. Ženy potom pouze na čtyřicet.

Libuše Jahodová
Libuše Jahodová

Českou ženskou ikonou střeleckého sportu je trojnásobná olympijská medailistka Kateřina Emmons (rozená Kůrková). Ve střelbě ze vzduchovky na olympiádě v Pekingu 2008 vybojovala zlato v dramatickém finále. Do Ria však nepojede, jelikož v červnu 2015 ukončila kariéru. Emmons se kromě vítězství na Hrách může pyšnit také tituly z mistrovství světa a Evropy.

Olympijské soutěže ve sportovní střelbě probíhají:

od soboty 6. srpna do neděle 14. srpna

Stadion:

Olympic shooting centre

Soutěže:

pistole, puška, brokovnice

Česká účast:

David Kostelecký, Filip Nepejchal, Adéla Bruns Sýkorová, Nikola Mazurová, Libuše Jahodová

Dalším českým držitelem nejcennějšího olympijského kovu je střelec David Kostelecký, který vybojoval zlato v trapu rovněž v Pekingu. Hry v Riu budou pro českého střelce už pátou olympiádou. České barvy budou kromě Kosteleckého hájit ještě Filip Nepejchal, Adéla Bruns Sýkorová, Nikola Mazurová a Libuše Jahodová.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.