ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Šťovíček chce vydobýt start Sáblíkové na olympiádě ve zkráceném řízení

Velikost textu:

Praha – Expert na sportovní právo Jan Šťovíček, jenž zastupuje českou stranu v kauze startu Martiny Sáblíkové na olympijských hrách, chce, aby spor s Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) o uvolněné kvótě pro časovku žen v Riu de Janeiro rozhodl jeden rozhodce ve zkráceném řízení. Pokud by na to UCI přistoupila, šlo by o nejrychlejší možné vyřešení sporu a Sáblíková by mohla mít jasno ještě před začátkem Her.

Advokát Jan Šťovíček
Advokát Jan Šťovíček

Šťovíčka těší už jen samotný posun v komunikaci s UCI. Její postoj k řešení celého případu shledával ještě před necelým měsícem 'poměrně arogantním', ale tentokrát už z ní má výrazně lepší pocit. "Podařilo se nám opět navázat komunikaci s UCI, přes jejich předchozí uzavřenost a neochotu. To je dobrý signál, zjevně si uvědomili, že transparentnost a komunikativnost je potřeba," přiblížil Šťovíček vývoj případu z posledních dnů.

UCI české straně sdělila, že jeden z národních olympijských výborů odřekl jednu kvótu pro ženskou časovku, kterou předtím pro své závodnice získal. "My jsme samozřejmě ihned potvrdili svůj zájem o tuto uvolněnou kvótu, nicméně UCI nás upozornila, že se neuvolnila kvóta pro silniční závod, na kterou má podle jejich výkladu kvóta v časovce navazovat," popsal Šťovíček komunikaci obou stran.

S tím však tým, který usiluje o start Sáblíkové pod pěti kruhy, nesouhlasí. "Proto jsme UCI navrhli, aby tento náš výkladový spor rozhodl nějaký rozhodce; významná osobnost v oblasti mezinárodního sportovního práva, uznávaný odborník, jehož rozhodnutí by se obě strany zavázaly respektovat," nastínil Šťovíček představu o tom, kdo by mohl mít v případu trojnásobné olympijské šampionky v rychlobruslení rozhodující slovo.

Od tohoto kroku si slibuje především vyřešení časového tlaku. "Běžné řízení před před Mezinárodní sportovní arbitráží (CAS) by se s vysokou pravděpodobností do začátku olympijských her nestihlo dovést do konce," připustil Šťovíček. "Ale rozhodčí řízení 'ad hoc', kde bychom se tedy dohodli na jednom rozhodci a jednoduchých procesních pravidlech – když především bychom žádali urychlené rozhodnutí v horizontu řekněme maximálně dvou týdnů – by se mělo stihnout včas," doplnil.

přehrát video
ČOV se pokusí pro Sáblíkovou získat divokou kartu

Odpověď UCI na tento návrh očekává v následujících dnech. "Uvidíme, zda je na straně UCI skutečný zájem na fair řešení. Pokud na to UCI nepřistoupí, pravděpodobně rozhodne bez konzultace s námi samostatně. A nám nezbude, než žalobu k CAS podat," uvedl Šťovíček. Pro takový případ má Šťovíček podle svých slov připraveno ještě jedno řešení, které by umožňovalo vše stihnout. "Ale to si prozatím ponechám pro sebe," uzavřel.

Zdroj: ČT sport, ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.