ČTsport

ČTsport
pondělí 25. června 2018 Ivan

Šéf USADA: Celé Rusko může být vyloučeno z Ria, pokud se potvrdí podezření

Velikost textu:

New York - Nejen ruští atleti, ale i všichni další ruští sportovci mohou být vyloučeni z olympijských her v Riu de Janeiro. Pokud se potvrdí podezření o zapojení státu do dopingového skandálu, je takový krok jedinou možností, tvrdí šéf americké antidopingové agentury USADA Travis Tygart. O tom, co bude dál, napoví výsledky vyšetřování případu z Her v Soči v roce 2014, které WADA zveřejní v pondělí.

Maria Savinovová
Maria Savinovová

Obvinění se zakládají na případu, který před dvěma měsíci zveřejnil list New York Times. Bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov zde uvedl, že v Soči docházelo ve spolupráci s tajnými agenty, které pověřil stát, k manipulaci se vzorky.

Aby se zabránilo pozitivním testům, bylo vyměněno více než sto odebraných vzorků za "čisté". Součástí státem podporovaného dopingového programu bylo více než dvacet ruských olympioniků včetně 15 medailistů.

Šéfem vyšetřovací komise stanovila WADA kanadského právníka Richarda McLarena, který v pondělí, 18 dnů před začátkem olympijských her v Riu, předloží výslednou zprávu. Šéf USADA Tygart nyní sdělil, že pokud se prokáže zapojení ruského ministerstva sportu, měl by následovat trest pro celou ruskou olympijskou výpravu.

Zatím jsou ze srpnových Her vyloučeni ruští atleti. O možnost startovat v Riu mohli požádat pouze ti, kteří nežijí v Rusku a podrobují se dopingovým kontrolám mimo tamní systém. Výjimku zatím obdržely běžkyně Julia Stěpanovová a dálkařka Darja Klišinová. To je podle Tygarta návod i pro MOV a další sportovní federace.

"Pokud se potvrdí záměrné zasahování vlády, stejné jako v bývalém Východním Německu, představovalo by to bezprecedentní úroveň kriminality... a jediným východiskem by bylo, aby ruští sportovci nesměli závodit na olympijských hrách pod vlajkou své země. Bylo by to varování pro všechny státy, které se pokoušejí podvádět," řekl šéf USADA.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.