Rychlejší? Přehlednější? Zkuste nový web ČT sport spuštěný v testovacím režimu.

ČTsport

ČTsport
středa 12. prosince 2018 Simona

Profil sportu: Jachting

Velikost textu:

Jachting je sport provozovaný na lodích poháněných silou větru. Plavba na lodi s plachtami je už pravěký vynález používaný jako způsob vodní dopravy tisíce let. Soutěžení plachetních lodí spatřilo světlo světa v Nizozemí asi v 17. století, odtud se brzy rozšířilo do Anglie. V roce 1851 vyzval jachetní klub v New Yorku své členy k prvnímu souboji a založil tak tradici Amerického poháru, což je nejstarší dodnes existující sportovní soutěž na světě. Od roku 1945 se pak jezdí jiný slavný závod jachet ze Sydney do Hobartu.

Jachting
Jachting

Olympijskou premiéru jachtingu v Aténách 1896 překazilo bouřlivé počasí, nad výsledky z Paříže o čtyři roky později zase bouří pro změnu historici. Regata totiž porušovala několik zásadních olympijských pravidel. V některých třídách se jelo více finálových závodů, někdy i s handicapy a vítězové dostávali peněžité ceny.

Ve vnitrozemském St. Louis jachty z pochopitelných důvodů chyběly a tak většina olympijských historiků uznává za premiéru jachtingu až londýnskou regatu v roce 1908. Tehdy se také poprvé a naposledy v olympijské historii dostala do programu her motoristická disciplína, závod motorových člunů. Muži a ženy společně závodí až od Soulu 1988.

Seznam tříd, ve kterých se rozdělovaly olympijské medaile, je velmi pestrý, a i když nepočítáme různé modifikace, dostaneme se přes 30 různých typů lodí. Navíc mezinárodní federace jejich počet stále zvyšuje, když při cestě ke zlevnění jachtingu škrtá nejnákladnější, ale zároveň i nejatraktivnější třídy. Také proto se v Riu už nepředstaví poslední velká kýlová loď Star.

V jachtingu na olympijských hrách v Belgii třikrát reprezentoval bývalý předseda Mezinárodního olympijského výboru Jacques Rogge, ale nejslavnějším olympionikem v tomto odvětví je Dán Paul Elvström, který v třídě Finn a předtím Firefly vyhrál čtyřikrát v řadě mezi lety 1948 a 1960 a reprezentoval ještě v 60 letech na olympiádě v Soulu.

Jachtařským soutěžím kralují přímořské státy, mezi medailisty už se však zařadilo i Česko. Lenka Šmídová si v Sydney 2000 vyjela v třídě Evropa nečekanou 7. příčku, o čtyři roky později v Aténách pak vstoupila ziskem stříbra do historie.

Jachtařské soutěže probíhají:

Od pondělí 8. srpna do čtvrtka 18. srpna

Stadion:

Marina da Glória

Soutěže:

Muži: RS:X, Laser, Finn, 470, 49er

Ženy: RS:X, Laser radial, 470, 49er FX

Mix: Nacra 17

Počet účastníků:

381

Česká účast:

Veronika Kozelská-Fenclová - Laser Radial

Viktor Teplý - Laser Standard

Karel Lavický - RS:X

V Riu se ji pokusí napodobit Veronika Kozelská-Fenclová. Na Marina da Glória bude zápolit v třídě Laser Radial. Chybět nebude ani Viktor Teplý, který si účast zajistil kvalifikací v třídě Laser Standard završenou Světovým pohárem na Mallorce. Teplý tak naváže na olympijskou účast v Londýně, kde obsadil 28. místo a do finále neprošel.

Na Hrách nakonec bude startovat i třicetiletý surfař Karel Lavický. Kvalifikace v dubnu na Mallorce mu sice těsně unikla, ale byl náhradníkem a na poslední chvíli zabral uvolněné místo od Norska. Lavický ve třídě RS:X závodil na olympiádě i před čtyřmi lety v Londýně.

Zdroj: ČT sport

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.