ČTsport

ČTsport
sobota 23. června 2018 Zdeňka

Nejúspěšnější olympionik Phelps se loučí, snová kariéra je u konce

Velikost textu:
aktualizováno 22. 11. 2016 16:57

New York - Fenomenální plavec a nejúspěšnější olympionik všech dob Michael Phelps končí s profesionální kariérou, požádal o vyjmutí z programu antidopingového testování. Phelps má na kontě úctyhodných 28 olympijských medailí, z toho 23 zlatých, tři stříbrné a dvě bronzové. Jen na posledních Hrách v Riu letos v srpnu zvládl vybojovat šest cenných kovů.

Plavecký král Michael Phelps se rozloučil pěti zlatými medailemi
Plavecký král Michael Phelps se rozloučil pěti zlatými medailemi

Phelps původně ukončil kariéru už po Hrách v Londýně, o dva roky později se s vidinou Her v Riu rozhodl k návratu a v Brazílii ovládl 200 metrů motýlek a polohově a štafety na 4 x 100 a 200 metrů volným způsobem a 4 x 100 metrů polohově. Vše završil stříbrem na 100 metrů motýlek.

"Přesně takhle jsem chtěl skončit kariéru. Prožil jsem si svůj sen. To, že jsem vše dokázal završit na těchto Hrách, je zkrátka perfektní způsob, jak skončit," řekla při olympijském loučení plavecká legenda.

Připomeňte si: Phelpsovy triumfy na posledních olympijských hrách v Riu

přehrát video
Záznam finále v plavání: štafeta 4x100 (M)

V Phelpsovu medailovou žeň se proměnila většina akcí, jichž se jedna z nejvýraznějších postav historie sportu zúčastnila. Na OH 2008 v Pekingu vyhrál rekordních osm zlatých medailí ve stejném počtu závodů, z toho sedmkrát ve světovém rekordu. O čtyři roky dříve v Aténách vybojoval šest zlatých a dvě bronzové, v Londýně čtyři zlaté a dvě stříbrné.

Obdobným tempem sbíral všestranný plavec s přezdívkami Střela z Baltimoru cenné kovy i na světových šampionátech, z nichž má vedle 26 zlatých ještě šest stříbrných a jeden bronz. A to mu ještě kvůli trestu od americké plavecké federace za řízení v opilosti utekl loňský šampionát v Kazani.

Rodák z marylandského Towsonu byl hyperaktivním dítětem s poruchou pozornosti. Aby se zklidnil, dala ho v sedmi letech jeho matka po vzoru starší sestry na plavání. V jedenácti se Phelpsova postava začala formovat neobvykle disproporčně, avšak pro plavání téměř dokonale.

Dlouhá horní část těla i chodidla, velké rozpětí paží či mimořádně ohebné kotníky - to vše spolu s tréninkovým drilem pod vedením kouče Boba Bowmana udělalo z Phelpse fantóma bazénů.

Na vrcholné akci debutoval pátým místem v závodě na 200 metrů motýlek na OH 2000 v Sydney. V roce 2003 vystřídal na pozici nejlepšího plavce světa Australana Iana Thorpea, pomyslný trůn držel až na pár výjimek až do OH 2012. Světové maximum překonal celkem devětatřicetkrát (dvakrát v krátkém bazénu) a stále drží sedm rekordních zápisů.

"Stal jsem se nejlepším plavcem všech dob. I když byly v průběhu mé kariéry nějaké propady, stejně jsem byl schopen zvládnout všechno, co jsem chtěl. Dokázal jsem něco, co nikdo přede mnou," prohlásil Phelps.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.