ČTsport

ČTsport
úterý 21. srpna 2018 Johana
ME v krátkém bazénu

Micka a Janeček jsou ve finále, Baumrtová na chvíli šokovala rychlým časem

Velikost textu:
aktualizováno 3. 12. 2015 12:50

Netanja (Izrael) - V rozplavbách na mistrovství Evropy v krátkém bazénu padly dva české rekordy. O jeden "světový" se málem postarala Simona Baumrtová. Jan Micka na trati 1500 metrů volný způsob časem 14:36,70 vylepšil o 1,55 sekundy vlastní národní maximum a postoupil do pátečního finále jako pátý. Pavel Janeček zaplaval v polohovém závodu na 400 metrů rekordní čas 4:08,78 minuty. Dosavadní maximum překonal o 31 setin a poplave své první velké finále, do kterého se dostal jako sedmý.

Simona Baumrtová
Simona Baumrtová

Micka cítil během závodu po kilometru žaludeční potíže, ale překonal je. "Rozjel jsem to krásně, na pohodu, dlouhé tempo. Snažil jsem se neuhrabat, nezadýchat, ale pak mě to chytlo. Nevím, možná nedostatek hořčíku," přemítal. "Bylo mi trochu na zvracení, ale bojoval jsem. Jsem rád, že jsem ten rekord o dvě sekundy posunul. Na rozplavbu to je dobrý čas," radoval se ze zlepšení svého výkonu z nedávné Velké ceny Brna.

Chystal se přemlouvat trenérku, aby mu dala dnes odpoledne volno. "Ráno jsem se cítil jako přejetý parním válcem, ale doufám, že to bude v pohodě. Rád bych šel do vody až zítra ráno. Už toho mám docela plné zuby, tak doufám, že to zítra bude dobré," prohlásil dvacetiletý závodník.

Janeček byl svým časem překvapen. "Celý rok jsem plaval špatně, tak jsem se chtěl k osobáku aspoň přiblížit, ale tohle mě překvapilo," řekl. "Dobře jsem trénoval, naplaval jsem nejvíc kilometrů v životě, takže jsem rád, že se to konečně projevilo," radoval se. Času zprvu nemohl uvěřit. "Koukal jsem na tu časomíru několikrát, jestli jsem to vůbec já. Je to můj největší životní úspěch, konečně," zářil.

Baumrtové světový rekord nerekord

Simona Baumrtová v rozplavbách smíšené štafety na 4X50 m na chvíli šokovala časem v hodnotě světového rekordu, ale ukázalo se, že za ni pravděpodobně dohmátl soupeř ve vedlejší dráze. Po prvním znakařském úseku jí časomíra ukázala 25,55 sekundy, což by byl o 12 setin lepší výkon než světový rekord Brazilky Etiene Medeirosové na 50 metrů znak z loňského mistrovství světa v Dauhá.

"To je nějaká blbost, ne?" divila se Baumrtová po rozplavbě. "Mně to přijde fakt divné, já tomu moc nevěřím. Nevím, co na to mám říct, ještě asi počkám," váhala. Podle trenérů za ni dohmátl některý z mužů ve vedlejší dráze, který byl rychlejší. "I kdyby to byla pravda, tak se to nepočítá. Ale podle mě tam byl ještě i falešný dohmat někoho z vedlejší dráhy," řekl kouč reprezentace Vlastimír Perna. Ve smíšených štafetách se světové rekordy na prvním znakařském úseku podle pravidel nepočítají.

Vedle Baumrtové plavali Nizozemci a Izraelci, jejichž znakaři byli o minimálně sekundu a půl rychlejší než česká rekordmanka. Po dohmatu se pověsili za dráhu a jeden z nich nejspíš kopl nohou do cílové desky v dráze Baumrtové, které ještě v tu chvíli nebyla v cíli. "Všichni se tomu divili, já tomu moc nevěřím," komentovala Baumrtová čas.

Hypotézu trenérů podporuje skutečnost, že na druhém úseku zaplaval podle oficiální časomíry prsař Petr Bartůněk výkon 28,27 sekundy, což je čas o 1,43 sekundy horší než jeho český rekord. Rekordní formu Bartůněk v Netanji nemá, nicméně má bezpochyby na lepší výkon. Navíc když ve štafetě nereaguje na pokyn startéra, ale odskočí rychleji po doplavání Baumrtové a ušetří tak dalších několik desetin. Podle těchto propočtů mohla česká znakařka plavat zhruba 26,5 sekundy, což by bylo o dost pravděpodobnější, neboť její dva roky starý český rekord má hodnotu 26,26 sekundy.

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.