ČTsport

ČTsport
středa 18. července 2018 Drahomíra
MS v krátkém bazénu

Čeští plavci chtějí finále, Lochte a Hosszúová světové rekordy

Velikost textu:

Dauhá – Rok bez mistrovství světa v dlouhém bazénu a olympijských her – přesto se mohou fanoušci plavání těšit na špičkové výkony. Na mistrovství světa v krátkém bazénu, které hostí katarské Dauhá, se totiž sjeli ti nejlepší plavci. Čeští reprezentanti věří ve finálovou účast. Největší šance má znakařka Simona Baumrtová. Hvězdami šampionátu by měli být Američan Ryan Lochte a Maďarka Katinka Hosszúová.

Český plavec Jan Micka
Český plavec Jan Micka

V českém týmu je osm mužů a šest žen, avšak Petra Chocová má teplotu, onemocněla angínou a není vyloučeno, že se bude muset odhlásit ze své nejsilnější padesátky, na níž se předloni stala mistryní Evropy v dlouhém i v krátkém bazénu. Ta se totiž plave hned ve středu. "Takhle jsem si MS nepředstavovala," napsala na Facebooku. Ve hře je ještě její start na stovce a v polohové štafetě na 4x100 metrů.

"Petra dostala antibiotika, snaží se z toho dostat. Zatím se ještě neodhlásila, rozhodne se až ráno. Teplota trochu ustoupila, ale asi to bude chvíli trvat, než léky zaberou," řekl kouč reprezentace Vlastimír Perna. Ostatní plavci jsou v pořádku, ale v klimatizovaných autobusech se musejí chránit. Perna potvrdil, že postup mezi osm bude úspěch. "Budu rád za každé finále," uvedl.

Baumrtová bude na stovce obhajovat bronz ze šampionátu v Istanbulu, k tomu ale bude muset nejspíš zaplavat český rekord. Ten má hodnotu 56,28 sekundy z loňského ME v Herningu, kde byla druhá. "Na medaili bude třeba plavat pod 56 sekund," uvedla chomutovská znakařka.

Na finále mohou myslet v případě osobních rekordů také jednadvacetiletá polohovkářka Barbora Závadová, která se po dvouletém trápení vrací do špičkové formy, či vytrvalec Jan Micka. Toho na počátku roku trápilo zranění ramene, ale už je v pořádku.

Program šampionátu najdete zde.

Do komplexu Hamad se sjela absolutní světová špička

Šampionát se přesunul z jarního termínu na prosinec. Nejlepší světové plavce lákají také rekordní odměny. Plavci MS budou brát jako přípravu na příští sezonu s vrcholem na světovém šampionátu a nominací na OH v Riu. Přihlásilo se více než 1100 plavců ze 171 zemí.

Lochte, který před dvěma lety překonal světové rekordy v polohových závodech na 100 a 200 metrů, si z Istanbulu přivedl osm medailí včetně tří individuálních a tří štafetových titulů. A v Dauhá to může zopakovat, neboť nastoupí do šesti sólových startů. V americkém týmu nechybějí další olympijští vítězové Tyler Clary či Natalie Coughlinová.

Ryan Lochte
Ryan Lochte

Také Hosszúová byla před dvěma lety největší hvězdou s pěti medailemi, z toho dvěma zlatými, a podle všeho je "Železná lady" v ještě lepší formě než tehdy. Na světovém poháru v Dauhá před čtyřmi měsíci překonala dva světové rekordy. Kvalitní časy se čekají také od olympijské vítězky Ruty Meilutyteové, litevské prsařky. Neznámou je forma čínských plavců.

FINA rozdělí na odměnách 897 000 dolarů, asi 20 milionů korun. Za světový rekord je navíc 15 000 dolarů (přes 300 000 korun).

Nominace ČR:

Muži: Martin Baďura (50 a 100 m znak, 100 m pol. záv.), Petr Bartůněk (50 a 100 m prsa), Roman Dmytrijev (100 a 200 m znak), Pavel Janeček (200 m v. zp., 200 m mot., 400 m pol. záv.), David Kunčar (200 m v. zp., 200 m znak), Ján Kútnik (400 a 1500 m v. zp.), Jan Micka (400 a 1500 m v. zp.), Jan Šefl (50, 100 a 200 m mot., 100 m pol. záv.).

Ženy: Simona Baumrtová (50, 100 a 200 m znak), Tereza Grusová (50, 100 a 200 m znak), Petra Chocová (50 a 100 m prsa), Anna Kolářová (50, 100 a 200 m v. zp.), Lucie Svěcená (50 a 100 m mot.), Barbora Závadová (100, 200 a 400 m pol. záv., 200 m v. zp.).

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.