ČTsport

ČTsport
čtvrtek 15. listopadu 2018 Leopold
MS v plavání

Chocová přišla ve finále o brýle a byla diskvalifikována

Velikost textu:
aktualizováno 4. 8. 2013 19:47

Barcelona – Velkou smůlu měla plavkyně Petra Chocová ve finále závodu na 50 metrů prsa na mistrovství světa v Barceloně. Největší česká medailová naděje byla diskvalifikována. Po startu, který měla druhý nejrychlejší, spadly Chocové brýle, a když se z nich snažila vylít vodu, neboť nic neviděla, udělala nepovolené pohyby. 

Petra Chocová
Petra Chocová

Chocová živila medailové naděje semifinálovým výkonem, kterým do boje o cenné kovy na neolympijské trati postoupila jako pátá v českém rekordu 30,31 sekundy. Zaznamenala druhý nejlepší výsledek české výpravy na šampionátu po Simoně Baumrtové, jež byla šestá v závodu na 100 metrů znak.

Finále vyhrála v čase 29,52 sekundy Ruska Julija Jefimovová, obhájkyně stříbrné medaile a mistryně světa z roku 2009 z Říma, která porazila Litevku Rutu Meilutyteovou. Ta v semifinále vytvořila světový rekord 29,48 sekundy, ale dnes byla o 11 setin pomalejší. 

"To se mi stalo snad někdy při mistrovství republiky desetiletých," řekla Chocová. Brýle se jí prý zalily takovým způsobem, že viděla jen na pár centimetrů a netušila, jestli plave rovně. Rozhodla se tedy, že si vodu alespoň z poloviny brýlí vylije, přitom ale porušila pravidlo o provedení plaveckého způsobu.

"Nemyslím si, že to bylo na diskvalifikaci, ale hádat se nemá cenu, ten čas byl stejně hrozný," uvedla Chocová, která doplavala poslední. Zprvu dokonce uvažovala o tom, že závod vzdá, ale to se prý ve finále mistrovství světa nedělá. "Plavat poslepu by bylo ale ještě horší," dodala.

přehrát video
Ohlasy plavců po návratu z MS

Nejrychlejší ženou MS se stala Ranomi Kromowidjojová z Nizozemska, olympijská vítězka na 50 a 100 metrů volný způsob, která v Barceloně vyhrála kratší trať v čase 24,05 sekundy. Závod na 50 metrů znak vyhrál Francouz Camille Lacourt (24,42), nejdelší kraulařskou trať 1500 metrů ovládl Číňan Sun Jang (14:41,15) a získal po vítězstvích na 400 a 800 metrů třetí titul.

Polohový závod na 400 metrů opanoval devatenáctiletý Daija Seto z Japonska (4:08,69), který využil konce kariéry Michaela Phelpse a rozhodnutí dalšího Američana Ryana Lochteho, jenž tuto trať v letošní sezoně vynechal. Mezi ženami se v téže disciplíně stala mistryní světa Maďarka Katinka Hosszuová (4:30,41). 

Zdroj: ČTK

   Pokud chcete upozornit na chybu ve článku, označte chybný text a zmáčkněte Ctrl + Enter

   Hlavní zprávy

   Načítám...

   Ouha, data se nepodařilo načíst.